Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Viata o simulare pe computer ?

Atei versus credincioşi

Moderatori: Manole, Paco_ste

Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Paco_ste » Mar Dec 15, 2020 8:48 pm

E universul nostru o simulare pe un computer al unei entitati care isi zice Dumnezeu ?
Am foarte multe indicii ca suntem o simulare pe un super computer cu performante uriase. Acest computer simuleaza materia , ii ofera caracteristicile care le cunoastem, si apoi genereaza trupuri formate din aceste componente. Constinta in aceste trupuri pare o necunoscuta dupa modul cum functioneaza si ca omenirea e incapabila sa o inteleaga, si mai dificil sa o creeze.
Pe parcursul acestui topic voi insira indiciile care imi da impresia ca aceasta realitate e cum o consider.
Dar nu trebuie sa fiti de acord cu ce cred eu, si de aceea va invit sa imi demontati argumentele .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Reclame

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Dream Catcher » Joi Dec 24, 2020 3:52 am

Interesant subiect. Foarte.
Eu cred că da, suntem într-o simulare.

Paco, te invit să te uiți la calculatorele noastre. Din ziua de azi. Cînd mă vede jucînd FIFA, mama mea se miră de cît de real pare. Și de inteligența artificială a jucătorilor.
Dacă un copac cade și nu e nimeni care să-l vadă, scoate vreun sunet? Răspunsul este NU! :D
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Paco_ste » Vin Dec 25, 2020 12:44 am

Dream Catcher » Joi Dec 24, 2020 2:52 am scrie:Interesant subiect. Foarte.
Eu cred că da, suntem într-o simulare.

Paco, te invit să te uiți la calculatorele noastre. Din ziua de azi. Cînd mă vede jucînd FIFA, mama mea se miră de cît de real pare. Și de inteligența artificială a jucătorilor.
Dacă un copac cade și nu e nimeni care să-l vadă, scoate vreun sunet? Răspunsul este NU! :D


Daca esti si tu convins oarecum de asta atunci ateismul tau se va risipi . Nu are rost sa mergi ca betzivul pe mai multe carari .


In ce priveste copacul, ca sa fie auzit copacul in cadere, trebuie sa existe senzorul pentru auz. Pentru ca sunetul e in mintea noastra. In natura e doar miscarea mecanica a maselor de aer. Un surdo-mut nu va auzi chiar fiind langa copac, insa va simti vibratiile solului si a aerului.


Am spus ca voi insira indiciile care imi confirma faptul ca suntem un univers virtual in computerul divin. Voi incepe cu argumentele biblice. Geneza relateaza crearea acestei lumi in 6 zile. Bineinteles ca timpul e doar o forma de translatare a evenimentelor. Insa ele au fost stabilite astfel pentru a da omului capacitatea sa accepte nu doar ritmul creatiei ci si rolul important in desfasurarea vietii omului.Spre exemplu saptamana. Nimeni , nici un ateu nu poate sustine ca ritmul saptamanal provine din perioada cand omul inca era o primata. Si totusi atat oamenii cat si animalele au o perioada de activitate si apoi de repaos. Ei bine dupa 6 zile de activitate omul simte nevoia de o zi de repaos . Dupa revolutia franceza cand au abolit influenta catolica , au hotarat sa treaca la decada, adica 9 zile de activitate si a zecea zi sa fie odihna. Ei bine, atat oamenii cat si animalele dupa 6 zile clacau. Din acest motiv s-a revenit la saptamana. Ei bine, acest bioritm de 7zile nu poate fi imprimat in constinta tuturor oamenilor si animalelor daca viata era rezultatul intamplarii. Insa se poate scrie asta prin soft astfel atat animalele cat si oamenii , sa aiba acelasi ritm. Apoi spune ca divinitatea a comandat lumina. Nu stiu daca stii, astazi foarte simplu poti accesa o pagina de net doar prin google voice . Deci ai dispozitive care executa comenzi vocale, si lumina se produce nu datorita unui efect fizic ci doar prin soft.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Dream Catcher » Dum Ian 10, 2021 1:09 pm

Dacă ai timp, să arunci un ochi și aici, te rog: http://play.com.ro/viewtopic.php?f=81&t=42598
Chiar ar fi super, dacă ai putea posta și p-acolo. Sunt subiecte la fel de interesante, ca aici. :wink:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Paco_ste » Lun Feb 08, 2021 11:48 am

Un indiciu foarte serios ce il consider viabil e chiar starea de somn si oboseala a spiritului. Daca ar fi sa consideram creierul si mintea doar niste procese chimice, mintea nu ar trebui sa oboseasca, nu ar trebui sa apeleze la starea de somn. Din cercetarile curente se arata ca somnul are o importanta deosebita in revenirea la capacitatea mentala maxima. Putem oarecum sa consideram mintea noastra cu procesele dintr-un computer modern, care pentru revitalizarea performantelor maxime trebuie sa se debaraseze de informatiile inutile din memorie. Bineinteles ca acest proces este la nivelul inconstientului, mintea singura fara nici un aport psihic din partea noastra hotaraste ce e important si ce trebuie sters. Adica, aceste procese au fost stabilite de un program ce se deruleaza in afara starii constiente.
Deocamdata putem doar presupune asfel de lucruri din moment ce nu avem acces la sursa informatiilor. Parca doar suntem prinsi intr-o capcana a derularii programului intocmai ca un computer ce e bine configurat si apoi alimentat cu energie si obligat sa functioneze in niste parametri bine configurati.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Feb 20, 2021 2:50 pm

Eu mă întreb dacă mai exista somnul, dacă nu ar fi existat noaptea. Adică Pămîntul să fi avut doi sori.
Personal, merg pe ideea adaptării la mediul înconjurător ca parte a evoluției darwiene.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Paco_ste » Sâm Feb 20, 2021 4:48 pm

Dream Catcher » Sâm Feb 20, 2021 1:50 pm scrie:Eu mă întreb dacă mai exista somnul, dacă nu ar fi existat noaptea. Adică Pămîntul să fi avut doi sori.
Personal, merg pe ideea adaptării la mediul înconjurător ca parte a evoluției darwiene.

Somnul exista indiferent de zi sau noapte. Cand spiritul oboseste are nevoie de "reincarcare energetica. Ma gandesc ca e o trasatura specifica vietii actuale pentru a potoli omul din actiune.

Ideea ta cu doua sori ce lumineaza planeta pe toata suprafata e cam indrazneata. Din ce observ felul cum e stabilit acest univers, face sa nu existe o astfel de posibilitate. Am convingerea ca divinitatea nu are nevoie de perioade de repaos.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Dream Catcher » Lun Mar 01, 2021 2:01 am

Atunci de ce s-a "odihnit" duminică?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 18, 2021 9:54 am

Dream Catcher » Lun Mar 01, 2021 1:01 am scrie:Atunci de ce s-a "odihnit" duminică?

Biblia zice ca s-a "odihnit" a 7-a zi, aceasta fiind sambata, nu Duminica.
Totusi traducerea nu arata pe deplin adevaratul sens al cuvantului. Un teolog adventist a explicat ca era vorba de PARTY, adica a fost o petrecere in care au participat miliarde de ingeri care au participat la creatie. Sa nu uitam ca Dumnezeu poruncea, nu era magician. Poruncea ingerilor sa aduca la existenta un plan.
Asa cum proiectantii unor nave intai pun pe planse un plan si apoi trec la realizarea in plan material.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Dream Catcher » Vin Apr 09, 2021 6:04 am

Pe ce te bazezi cînd afirmi că a șaptea zi e sîmbăta și nu duminica?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Paco_ste » Sâm Apr 17, 2021 11:28 am

Dream Catcher » Vin Apr 09, 2021 5:04 am scrie:Pe ce te bazezi cînd afirmi că a șaptea zi e sîmbăta și nu duminica?

In primul rand, BOR a recunoscut ca a 7-a zi este sambata .
Evreii , religia iudaica contorizeaza de mii de ani zilele corect. Plus de la ei a venit numerotarea zilelor saptamanii, iar apoi paganismul roman a denumit zilele dupa zeii recunoscuti in religia pagana romana.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Paco_ste » Lun Mai 03, 2021 6:17 pm

Dream Catcher » Sâm Apr 24, 2021 11:41 pm scrie:Ești adventist, Paco? :-?

Sunt "advent" , adica asteptator al lui isus . :D

Nu sunt inregimentat la absolut nici un cult religios.
Cercetez scriptura fara sa fiu constrans de doctrine religioase ale cultelor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Dream Catcher » Sâm Aug 07, 2021 4:26 pm

Jocurile și Realitatea Virtuală au progresat enorm, în ultimii ani.
Cînd mai joc cîte-o FIFA, mama se minunează și zice că jucătorii par adevărați.
Calculatoarele în dublează capapcitatea, la fiecare 2 ani.
E destul de logic că vom ajunge pînă acolo încît să nu mai deosebim realitatea de simulare. Iar inteligența artificială progresează și ea.
Vor exista (dacă nu există deja) simulări în interiorul altor simulări? Ca un vis într-un alt vis.
O combinațtie între "Inception" și "Matrix".
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Paco_ste » Sâm Aug 07, 2021 4:38 pm

Dream Catcher » Sâm Aug 07, 2021 3:26 pm scrie:Jocurile și Realitatea Virtuală au progresat enorm, în ultimii ani.
Cînd mai joc cîte-o FIFA, mama se minunează și zice că jucătorii par adevărați.
Calculatoarele în dublează capapcitatea, la fiecare 2 ani.
E destul de logic că vom ajunge pînă acolo încît să nu mai deosebim realitatea de simulare. Iar inteligența artificială progresează și ea.
Vor exista (dacă nu există deja) simulări în interiorul altor simulări? Ca un vis într-un alt vis.
O combinațtie între "Inception" și "Matrix".

Sunt un pic ingrijorat de acest fapt. Findca politicienii fara scrupule vor crea platforme de joc online si vor conecta jucatorii la arme adevarate si sa continue "jocul" in realitatea noastra ucigand fara sa-si dea seama ca sunt conectati si ca uciderile sunt reale. Dar multi tineri si adolescenti nu reusesc sa faca deosebirea intre real si virtual, sau simulat. Nu stiu daca am mai spus asta aici, un parinte al unui baietzel, aflat in trafic cu masina, la un moment dat apropiindu-se de o trecere de pietoni, copilul strga "calca-i, calca-i, ucide-i !!!!". Parintele a ramas socat de reactia baiatului si a relatat unui psiholog aceaasta experienta.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 23, 2021 4:24 am

S-a calculat că șansele de a NU fi într-o simulare sunt de una la cîteva miliarde.
Știu că am citit asta undeva. Pot să caut, dacă vreți.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Paco_ste » Joi Oct 14, 2021 11:16 am

Dream Catcher » Lun Aug 23, 2021 3:24 am scrie:S-a calculat că șansele de a NU fi într-o simulare sunt de una la cîteva miliarde.
Știu că am citit asta undeva. Pot să caut, dacă vreți.

Daca e asa atunci avem certitudinea ca ne aflam intr-o simulare .
Deci suntem simulare pe computerul divin. Ca atare divinitatea este atotputernica, omniprezenta si omniscienta.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Dream Catcher » Joi Oct 21, 2021 9:21 pm

De unde ai tras concluzia din final?
Poți să argumentezi?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Paco_ste » Sâm Oct 30, 2021 11:38 am

Dream Catcher » Joi Oct 21, 2021 8:21 pm scrie:De unde ai tras concluzia din final?
Poți să argumentezi?

Daca sansele sa fim intr-o simulare sunt asa de mari, pe semene ca ne aflam intr-o simulare. Numai asa s-ar explica si acele minuni descrise in biblie.
Plus ca fizicianul Lawrence Krauss teoretizeaza ca materia poate aparea din nimic. In simularile pe computer realizate de om se poate simula aparitia din "nimic" in harta grafica a unui joc sau simulare .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Paco_ste » Mie Noi 03, 2021 4:16 pm

O dovada foarte cunoscuta ar fi "fine tunning" al Universului .

E imposibil ca , constantele Universale sa se stabilizeze de la sine cu o asa precizie.

http://www.mixdecultura.ro/2016/01/prin ... iversului/
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Dream Catcher » Dum Noi 07, 2021 11:37 am

Poți să faci o sinteză a articolului din link-ul tău?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Paco_ste » Dum Noi 07, 2021 2:01 pm

„Universul în care traim este caracterizat de anumiti parametri care au anumite valori specifice ce par a fi extrem de fin reglate pentru a permite aparitia vietii, inclusiv pe Pamânt”.

„De exemplu, vârsta Universului trebuie sa fie suficient de mare pentru a permite formarea galaxiilor, stelelor si planetelor, precum si pentru ca stelele din a doua si a treia generatie, care contin carbon si oxigen, sa se raspândeasca pe baza exploziei stelelor anterioare”, spune el.

„Chiar si la o scara microscopica”, adauga el, „anumiti parametri fundamentali ai Modelului Standard pentru maselor quarcurilor usori si constanta structurii fine trebuie sa aiba anumite valori care permit formarea neutronilor, protonilor si nucleelor atomice”.

Cateva citate te vor lamuri.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Dream Catcher » Mar Noi 16, 2021 5:34 am

Dacă tu arunci trei ouă în sus și prinzi doar unul, înseamnă că au fost aruncate "extrem de fin" pentru a fi prinse de tine?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3062
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Paco_ste » Vin Noi 19, 2021 10:55 am

Dream Catcher » Mar Noi 16, 2021 4:34 am scrie:Dacă tu arunci trei ouă în sus și prinzi doar unul, înseamnă că au fost aruncate "extrem de fin" pentru a fi prinse de tine?

Analogia ta e bizara. Eu nu am reusit sa inteleg ceva din ea.
In Universul in care existam sunt un cumul de forte care denota precizie extraordinara. Asta spun savantii. Ei mai spun ca oricare din aceste forte daca ar fi fost diferite cu sub 1% , viata nu avea sanse sa existe, sau nu ar fi existat alte elemente chimice.
Sper ca din link ai inteles mult mai mult decat un om de rand. :)]-
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1647
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Viata o simulare pe computer ?

Mesajde Andreas » Mar Noi 23, 2021 12:21 am

Viata poate sa fie o simulare pe un computer.
Andreas
level 0
level 0
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Noi 22, 2021 5:59 am
Localitate: Bucuresti
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 0

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la Polemici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

  • Reclame
cron