Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Mar Dec 04, 2018 6:53 pm

În sfîrşit, şi-au dat seama şi psihologii de ceea ce psihiatrii ştiau demult: Dacă crezi în dumnezeu, eşti nebun!
APA (Asociaţia Americană de Psihologie) a decis să considere dereglare psihică "o credinţă puternică şi pasională, pînă la punctul în care alterează capacitatea individului de a lua decizii cu conştiinciozitate în chestiuni de bun-simţ". Decizia vine după un studiu amănunţit de 5 ani de zile în care s-a constatat că credincioşii suferă frecvent de anxietate, tulburări emoţionale, halucinaţii şi chiar paranoia. Studiul a mai demonstrat totodată şi că ateii au mai puţine probleme de sănătate.

Sursa: http://sylvercheetah53.blogspot.com/2017/07/credinta-in-dumnezeu-va-fi-considerata.html
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Michaelvaf » Vin Aug 16, 2019 8:27 pm

Full bad taste
Michaelvaf
level 0
level 0
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 06, 2019 6:49 am
Localitate: United Arab Emirates
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 0


Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Joi Ian 23, 2020 6:55 pm

Multi dintre asa zisi credinciosi sufera de probleme psihice, dar suferinta nu le e generata de credinta. Ci au avut probleme mult inainte. In credinta religioasa doar si-au gasit refugiul pentru a cauta vindecarea sufleteasca.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 24, 2020 4:39 pm

Eu cred că legit10 este schizofrenic. Ai văzut că spune că i s-au ps fecale în mîncare.
Tu ce zici de asta?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Vin Ian 24, 2020 5:10 pm

Colegul Legit posibil sa fi fost torturat, maltratat de niste infractori sau chiar autoritati.Adu-ti aminte de experimentul Pitesti, acolo sau petrecut atrocitati inimaginabile impotriva celor care aveau convingerea in existenta divinitatii.
Bineinteles ca cei care au recurs la atrocitati , nu au respect pentru fiinta umana. Cu siguranta erau atei. Dar e posibil sa intalnesti atei care se da drept credinciosi. In trecut faceau parte din inchizitie. Si azi eu intalnesc persoane care sustin ca dumnezeu e bun, insa faptele lor arata ca sunt de o rautate demonica.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Lun Ian 27, 2020 12:16 pm

El jigneste findca atat il duce mintea. Nu poti invinui un berbec ca da cu capul. E conditia lui de a fi . Ca el sunt multi "crestini" . Eu le spun entuziasti.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Mie Ian 29, 2020 3:53 pm

Eu nu sunt religios, nu fac parte dintr-o biserica anume. Credinta mea se bazeaza pe VESTEA cea BUNA adusa de Hristos, ca avem un Tata ceresc cu o iubire eterna pentru noi.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Joi Ian 30, 2020 2:50 pm

Dacă crezi în iisus, înseamnă că ești creștin.
Deci nu este agnostic sau deist.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Vin Ian 31, 2020 2:44 pm

A crede in isus inseamna a urma indemurile si invataturile acestuia. Inca sunt departe de a implini ce a cerut el.
Stiu doar ca schimbarea constintei vine doar daca eu sunt total convins de dragostea eterna pentru noi a Tatalui ceresc.
Pe asta imi bazez modul de viata, ca atat timp cat eu sunt mereu convins si am in fata imaginea unei constinte iubitoare, constinta mea se va schimba asemeni Lui, exact ca si culoarea unui cameleon. De aceea se si spune ca despartiti de dumnezeu nu putem face nimic. Si se refera la aspectul starii spirituale. Exemple in acest sens ar fi multe, un om care se uita la un meci de box "imprumuta" spiritul pugilistilor, te uiti la o imagine a unui pui de caprioare , vei avea spiritul bland ca al unui pui de caprioare, te uiti la un luptator cu sabia, deja esti un lupatator cu sabia ce il dobori. Practic constinta omului devine una cu ce citeste, vede sau aude. In acest fel si isus e mantuitor. Despre sine spune ca e bland si smerit cu inima, asa era si ioan botezatorul, findca la aducerea lui isus in fata lui irod, a avut impresia ca e ioan inviat.
Toti cei care il urmau pe isus doreau sa-l puna rege, nu pentru ca le dadea mancare si ii vindeca, ci pentru faptul ca i-a cucerit spiritual prin bunatatea lui. Se aruncau copii in bratele lui, asa de bland si iubitor era. Ei bine, acest caracter va fi acceptat pentru viata vesnica. E iti garantez ca daca tu ai fi dumnezeu, doar astfel de caractere ai selecta pentru viata vesnica.
Retine insa ce am spus , ca transformarea e posibila doar daca crezi ca Tatal ceresc e de o bunatate inimaginabila. Biblia insa spune multe minciuni la adresa Lui.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Dum Feb 02, 2020 5:19 am

Paco_ste » Vin Ian 31, 2020 1:44 pm scrie:A crede in isus inseamna a urma indemurile si invataturile acestuia. Inca sunt departe de a implini ce a cerut el.
Stiu doar ca schimbarea constintei vine doar daca eu sunt total convins de dragostea eterna pentru noi a Tatalui ceresc.
Pe asta imi bazez modul de viata, ca atat timp cat eu sunt mereu convins si am in fata imaginea unei constinte iubitoare, constinta mea se va schimba asemeni Lui, exact ca si culoarea unui cameleon. De aceea se si spune ca despartiti de dumnezeu nu putem face nimic. Si se refera la aspectul starii spirituale. Exemple in acest sens ar fi multe, un om care se uita la un meci de box "imprumuta" spiritul pugilistilor, te uiti la o imagine a unui pui de caprioare , vei avea spiritul bland ca al unui pui de caprioare, te uiti la un luptator cu sabia, deja esti un lupatator cu sabia ce il dobori. Practic constinta omului devine una cu ce citeste, vede sau aude. In acest fel si isus e mantuitor. Despre sine spune ca e bland si smerit cu inima, asa era si ioan botezatorul, findca la aducerea lui isus in fata lui irod, a avut impresia ca e ioan inviat.

Toti cei care il urmau pe isus doreau sa-l puna rege, nu pentru ca le dadea mancare si ii vindeca, ci pentru faptul ca i-a cucerit spiritual prin bunatatea lui. Se aruncau copii in bratele lui, asa de bland si iubitor era. Ei bine, acest caracter va fi acceptat pentru viata vesnica. E iti garantez ca daca tu ai fi dumnezeu, doar astfel de caractere ai selecta pentru viata vesnica.
Retine insa ce am spus , ca transformarea e posibila doar daca crezi ca Tatal ceresc e de o bunatate inimaginabila. Biblia insa spune multe minciuni la adresa Lui.

Atunci, de ce l-au ales pe Baraba și nu pe iisus?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Dum Feb 02, 2020 11:06 am

Nu toti l-au ales pe Baraba, ci doar cei ce aveau frica de preoti. Mai sunt unii lingusitori, vor sa fie bine vazuti de liderii religiosi. Cum si azi vezi, unii saruta mana preotului iar altii ii scuipa. In acele vremuri preotimea avea o putere de influenta incredibila, l-au convins pe Pilat sa-l dea la moarte pe isus.
Din scrierile biblice rezulta ca si ucenicii lui au fost vanati. Si in acele vremuri erau oportunisti, lichele, lepre de oameni care nu pierdeau ocazia pentru castiguri. iuda iscarioteanu ce era printre ucenici a vazut si el ocazia de a face bani. In acele vremuri tradatori, mincinosi, jigodii, talhari , erau la tot pasul. Baraba nu era talhar ci un lider foarte indragit de cei care urau dominatia romana. Despre isus stiau ca are puterea de a invia,insa nu doreau sa-l piarda pe Baraba.
Ar fi multe de spus insa sunt doar speculatii, stim doar ca omul e schimbator si ca isi urmareste interesele imediate.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Mar Feb 04, 2020 2:59 am

Omul. Da. Dar omul nu e, și el, "după chipul și asemănarea lui dumnezeu"?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 04, 2020 11:53 am

Omul a fost creat "dupa chipul si asemanarea" lui dumnezeu , adica cu ratiune, logica, liberul arbitru. Constinta vie e identica cu a Creatorului, de aceea si se spune ca sunte copii Lui, adica suntem copii (copy-paste ) a constintei divine. Problema e la alegeri, adica alegem egoismul, lacomia, rautatea, propria placere in detrimentul suferintei celorlator "copy-paste" .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Joi Feb 06, 2020 4:06 pm

Dacă eu fac un robot, iar robotul respectiv face o crimă. Cine e de vină? Robotul sau eu, care l-am creat?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Vin Feb 07, 2020 3:50 pm

Daca ai inscris in instructiunile robotului cum anume sa savarseasca o crima, atunci autorul moral al crimei esti tu. Daca robotul prin activitatea lui duce la un deces atunci se numeste accident.
Cam banui unde vrei sa duci discutia. Daca omul a fost creat criminal. Ei bine nu. insa are acest potential, plus ca imediat dupa creatie omul a avut libertate, i-a fost adus la cunostinta daca va invata din "pomul interzis" va muri negresit . Moartea lui era spirituala, adica va jindui, se va lacomi, va ucide.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Mar Feb 11, 2020 1:39 am

Nu știu cît de liber este omul. Cu adevărat.
Pe lîngă faptul că există anumite "apucături" genetice, mai intervine și mediul. Adică familia, prietenii... Societatea.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 11, 2020 3:14 pm

Apucaturi genetice ? Care sunt alea ?
Da, mediul, educatia, societatea, prietenii, plus ca mai sunt si convingerile/credintele .
Intr-o societate profund religioasa modul cum percepe si ii este transmisa credinta despre caracterul divin, duce la formarea unui tip de caracter. Spre exemplu in islam, religia obliga sa aiba o atitudine anume fata de alte religii sau fata de "pacat" . In societatile cu implicare profunda a sistemului religios in aplicarea pedepselor omul e atat speriat dar si dornic sa se aplice legea fara tagada. Candva si in crestinism era la fel. Astazi avem societatea de drept in care apelam la un sistem de justitie pentru rezolvarea conflictelor, insa daca partea vatamata se considera nedreptratita ajunge sa ignore sistemul. Uneori sistemul religios era mult mai drept in judecata. Acesta e motivul pentru care unii adera la religia islamica.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Sâm Feb 15, 2020 3:18 am

Nu aș vrea să crezi că sînt rasist. Însă am auzit de cazuri de țigani adoptați de străini, care au ajuns infractori.
Ce zici de asta?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Sâm Feb 15, 2020 10:22 am

Se intampla, insa nu din cauza ca sunt tzigani, ci din alte motive. Pentru a intelege pe deplin iti recomand sa asculti ce zice Bruce Lipton "parintitul constincios".
https://www.youtube.com/watch?v=COEgnA6xFpY
Dar din tigru nu poti face caprioara sau iepuraj. ideea e ca pentru a "crea" un om cu constinta curata e nevoie ca parintii sa fie curati in constinte, societatea/mediul prietenos. Insa copii de azi sunt formati de filmele , stirile violente, si ei se "adapteaza" mediului.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Mie Feb 19, 2020 6:09 pm

În legătură cu știrile (cum ar fi Știrile de la ora 5), sînt perfect de acord. Chiar și cu filmele. Și să nu uităm de jocurile pe PC. Pot fi foarte agresive.
Pînă și desenele animate, pot produce vicieri asupra minților neprihănite.

Revenind la subiect. Părerea mea ar fi că a avea un prieten IMAGINAR (dumnezeu), e semn clar de boală. În schizofrenie, pacientul se simte urmărit, ascultat. La fiecare pas. Simte că cineva îi citește gîndurile.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3012
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Vin Feb 21, 2020 2:38 pm

Părerea mea ar fi că a avea un prieten IMAGINAR (dumnezeu), e semn clar de boală.

Pana acum am vazut doar in filme despre ideile cu prieten imaginar. Credinta crestina se bazeaza nu pe dovezi palpabile, ci prin cercetare . La fel cum biologul ajunge sa cunoasca in detaliu componentele si functionarea unei celule biologice si concluzioneaza ca e prea complexa pentru ca lucrurile sa fie pura intamplare, asa si un crestin se bazeaza pe credinta ca e o faptura minunata in "ochii" cuiva .
Cred ca se justifica un topic aparte pentru a discuta despre evolutie si despre imposibilitatea acestei teorii.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 71 vizitatori

  • Reclame