Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 01, 2020 11:59 am

Ok, asa voi face.
Raspund totusi scurt pentru acest topic. Sunt convins ca majoritatea ateilor au o parere proasta despre credinciosi, si ca e doar boala psihica in masa.
Sper ca citind argumentele mele vei avea o alta opinie despre religiosi.
Nu rareori s-a intamplat ca oamenii sa se sinucida. Motivele sunt diverse, dar cel mai intrigant motiv e ca omul fara credinta recurge cu succes la aceasta ultima solutie. Pentru el orizontul vietii nu isi mai are sens. E convins ca momentul iesirii nu conteaza , sau ca momentul prielnic a venit si ca ce urmeaza e fara sens. Ei bine, cand un ateu se sinucide tragismul situatiei afecteaza la distante enorme. Per exemplu, Japonia cu cel mai mare numar de sinucideri, pare ca ofera o imagine suficienta pentru intelegerea gravitatii lipsei de credinta. In opozitie cu religiosiii, care isi bazeaza speranta in existenta divinitatii, isi continua existenta insa cu o cadere dramatica a modului de viata, care uneori e asemanata cu depresia sau lipsa de vointa. Un ateu vede viata religiosului doar din prisma sa. Observa ritualuri aberante dupa parerea lui, clasicele rugaciuni "inaltate catre cer" par in viziunea ateului clare manifestari a unei boli psihice. Pot fi atat expresii ale deznadejdii dar si o incredintare puternica in lucrurile nevazute. Cert e ca poti intelege starea lui doar din "interior".
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Reclame

>

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 05, 2020 7:46 pm

Două comentarii am, la ceea ce ai spus:
1.Prima oară cînd m-am gîndit la suicid, serios, a fost cînd am rămas corigent, în clasa a cincea. Aveam doar 12 ani și eram, încă, foarte religios. Îmi amintesc că nici măcar nu utilizam cuvîntul "Dracu". Spuneam "Direxiu". Cuvînt inventat de mine.
2.Nu îi consider pe toți credincioșii nebuni. Toată familia mea este ortodoxă. Bunica mea, care m-a crescut și pe care am divinizat-o era ortodoxă. Nu. Nu toți. Să sizem 75% nebuni, 25% naivi.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 07, 2020 1:03 am

Dream Catcher » Joi Mar 05, 2020 6:46 pm scrie:Două comentarii am, la ceea ce ai spus:
1.Prima oară cînd m-am gîndit la suicid, serios, a fost cînd am rămas corigent, în clasa a cincea. Aveam doar 12 ani și eram, încă, foarte religios. Îmi amintesc că nici măcar nu utilizam cuvîntul "Dracu". Spuneam "Direxiu". Cuvînt inventat de mine.
2.Nu îi consider pe toți credincioșii nebuni. Toată familia mea este ortodoxă. Bunica mea, care m-a crescut și pe care am divinizat-o era ortodoxă. Nu. Nu toți. Să sizem 75% nebuni, 25% naivi.

Pare evident ca bunica ta e printre naivi. iar nebunii sunt aia de se inghesuie la pupat moaste. Sunt forme extreme de manifestare a celor care sunt convinsi de influentarea transcendentului asupra acestei lumi . Mai exista o specie , la fel de periculoasa ca si fundamentalistii religiosi , si anume : astrologii . Cunosc un individ ce a reusit sa subjuge constinta celor slabi. La un moment dat doream exterminarea lui, findca prin prelegerile lui reusea sa sperie pe cei slabi de "ingeri". Intamplarea face ca individul a cam saracit rau de tot, iar astfel de persoane nu mai sunt credibile. O data i-am reprosat ca se foloseste de ideile din astrologie pentru a manipula si in final santaja psihic "subiectul". Am rupt dialogul cu el spunandu-i ca e farsor si inselator de suflete.
Din pacate filmele sunt o sursa foarte nociva pentru mintea tinerilor. Ei nu mai reusesc sa distinga realitatea de fictiune. Uneori fac confuzie grava intre realitate si fictiunea prezenta in filme. M-ai intrebat de filmul "inception". Mi-am dat seama ca astfel de subiecte au un impact devastator asupra spiritului. Multi tineri isi doresc sa devina realitate ceea ce vad. Ei nu se pregatesc pentru viitor ci isi sapa propria inmormantare hranindu-se cu astfel de idei. Numai omul dintre toate speciile ajunge sa-si incarce constinta cu idei aberante.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 12, 2020 6:57 pm

Să înțeleg că tu nu crezi în zodii?
By the way: Ce zodie ești? (din curiozitate...)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 12, 2020 9:23 pm

Nu cred in zodii. Dar am observat ca aceste preocupari se intind mai ceva ca epidemiile . Toate televiziunile transmite emisiuni cu prevestiri zodiacale. Ma mir ca ateii sunt atenti la astfel de emisiuni. Am intalnit persoane care afirma ca credintele in dumnezeu sunt prostii, insa au un cult deosebit pentru stiri zodiacale.
Eu le consider periculoase pentru spirit.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 21, 2020 12:08 pm

Atacul cu astfel de argumente , nu e de ieri sau azi. Lepadarea de credinta va fi o normalitate, va fi considerata indreptare.
Am avut o perioada in viata cand eram disperat, a urmat acceptarea, si apoi indreptarea mea spre religiozitate. Am gasit speranta de care aveam nevoie si eram mereu cu imaginatia spre o lume in care omenirea nu se manifesta cu egoism. Printre religiosii mai vechi am gasit pacea de care aveam nevoie. Ei bine, nu as mai parasi aceasta comunitate nici pentru tot aurul din lume. La ce mi-ar folosi bogatiile materiale cand viata atarna de un fir ?
Unii din prietenii mei , atei, au murit alergand dupa inavutire. Unul, saracul, stransese ceva , aproape milionul de dolari, si a sfarsit intr-un mod sfasietor, s-a inecat in timp ce dormea, reflux gastroesofagian. A murit in chinuri groaznice. La scurt timp a murit si tatal lui. Mama acestuia s-a indreptat catre religie, acum viziteaza adunarea bisericii, e impacata si are pacea care o cauta . Cu toate ca si-a pierdut un fiu si sotul, e de o seninatate imbucuratoare.

O intamplare reala spusa de un pastor. Un cadru securist din epoca ceausista, avea un singur copil, isi iubea singurul copil ca pe lumina ochilor. S-a intamplat o nenorocire, copilul i-a fost smuls de moarte printr-un accident. Omul era complet sfasiat de pierdere, si pentru a nu isi pierde complet ratiunea a decis sa accepte ca dumnezeu ii va invia copilul la ziua de apoi. Durerea l-a fortat sa accepte aceasta sansa, ca va fi martor la invierea sustinuta de religiosi.

Parerea mea e ca nu e nevoie de socuri pentru a ne schimba convingerile. E suficient sa respectam dreptul cuiva de a crede si a se manifesta in limitele bunului simt. Sunt de acord cu asa ceva.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Mie Mar 25, 2020 9:31 pm

Paco_ste » Sâm Mar 21, 2020 11:08 am scrie:Cu toate ca si-a pierdut un fiu si sotul, e de o seninatate imbucuratoare.

Eu nu aș fi deloc fericit la gîndul că, în caz că mor, mama va fi de o "seninătate îmbucurătoare". :| :|
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 25, 2020 11:34 pm

Poate nu fericit insa trebuie sa accepti cu seninatate acest lucru. Nu e acelasi lucru sa mori ucis, vis-a-vis sa mori linistit si impacat cu soarta.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Lun Mar 30, 2020 3:45 am

Pentru mine, chiar nu e nicio diferență.
Cînd a murit mamai-mea (care m-a crescut), m-am gîndit să mă sinucid. De fapt... chiar am fost la un pas de moarte, din greșeală. Cînd s-a întîmplat nenorocirea, m-am refugiat în apartamentul unei prietene de familie, care decedase de asemenea. În seara respectivă, am pus să-mi fac niște cartofi prăjiți și am aprins o lumînare. Dacă nu era să revin la bucătărie pt. a vedea de cartofi, uitam complet de lumînare care deja era aproape topită toată, pe un dulap de lemn. Dacă ardeam de viu, toți ar fi crezut că m-am sinucis.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Lun Mar 30, 2020 3:00 pm

Daca nu vezi deosebiri atunci ai o problema de viziune. Uneori suntem nevoiti sa povestim o intamplare reala. Daca nu suntem atenti la detalii riscam sa producem confuzie si iritare. Detaliile joaca un rol important in definirea vietii noastre. Ele fac deosebirea de calitate a vietii. Faptul ca sora ta a ales credinta, arata clar dorinta ei de a-si imbunatati calitatea vietii.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Joi Apr 09, 2020 3:37 am

Și eu doresc să-mi îmbunătățesc calitatea vieții. :roll: :roll:
Atunci, cum îți explici că țările cele mai religioase, cele mai creștine, o duc rău?
1.Nigeria (97%)
2.Papua Noua Guinee (94%)
2.Ghana (94%)
2.Coasta de Fildeș (94%)
2.India (94%)
2.Kosovo (94%)
7.Fiji (92%)
7.Armenia (92%)
9.Filipine (90%)
10.România (89%)
Cam asta e "calitatea" vieții...
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Joi Apr 09, 2020 4:41 pm

Dream Catcher » Joi Apr 09, 2020 2:37 am scrie:Și eu doresc să-mi îmbunătățesc calitatea vieții. :roll: :roll:
Atunci, cum îți explici că țările cele mai religioase, cele mai creștine, o duc rău?
1.Nigeria (97%)
2.Papua Noua Guinee (94%)
2.Ghana (94%)
2.Coasta de Fildeș (94%)
2.India (94%)
2.Kosovo (94%)
7.Fiji (92%)
7.Armenia (92%)
9.Filipine (90%)
10.România (89%)
Cam asta e "calitatea" vieții...

Tarile religioase nu au ca tinta progresul material . Deosebirea insa e in tarile crestine. USA e preponderent religioasa, la fel si Spania, italia, si Rusia, si Turcia,
Conteaza calitatea conducatorilor, nu masa mare a religiosilor. Daca la conducere sunt alesi hoti dar se declara religiosi, ei nu au treaba cu credinta adevarata. Ei se folosesc de acest detaliu pentru a convinge naivii. Romania a devenit religioasa findca imediat dupa 89 au venit la putere ateii, si efectele guvernarii ateiste s-a cunoscut. Au vazut ca alegatorii se indreapta catre biserica, au ales sa contamineze si aceasta societate cu tot felul de hoti in fruntea bisericii .
Daca societatea intregii lumi era guvernata de conducatori adevarat credinciosi , viata intregii lumi era alta. Numai ca sub valul religiei sau ascuns numai jigodii ce aveau interesul sa insele credintele oamenilor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Mar Apr 21, 2020 12:15 am



Am citit acele descrieri despre crestini. In mare sunt adevarate doar pentru un numar majoritar de persoane, findca ei sunt indoctrinati astfel Dar intervine si lipsa lor de intelegere completa a vietii de crestin .
Voi incerca sa-ti raspund la toate acele puncte in care sustii unele probleme pihice in randul crestinilor.
1. Delir. Cumva ai observat acest simptom la mine ? Sau la Andrei Pesu ? Ori eu pot sa-ti enumar multe persoane care nu-i poti suspecta de asa ceva. Se intalneste doar la cei cu inteligenta extrem de joasa ori sunt predispusi la un extaz psihic.

2. Halucinatii. Aici vreau sa-ti relatez o experienta din viata in perioada cand eram ateu . Bineinteles ca in acea vreme insultam orice religios pana il faceam sa planga.
Aveam varsta de 24 ani , impreuna cu un prieten ne intelegem sa iesim seara cu prietenele noastre. Era ianuare, o seara fara luna, aproape intuneric bezna unde nu exista iluminat stradal. Deci doi baieti si doua fete, fetele erau surori , si ajungem pe o alee foarte stramta, un pasaj de scurtatura, prietena mea cu catziva metri inaintea mea, celalalt cuplu in urma cu 20-25 metri, la un moment dat prietena mea vede pe jos niste luminite cat boabele de mazare , foarte slab luminoase exact ca si cum ar fi "fosfor" . Erau 4 la numar luminitele, eu si prietena ne uitam cu atentie si ne intrebam ce poate sa fie, din urma ne-a ajuns si celalalt cuplu, si hai sa le aratam si lor. Ei bine acestia doi nu vedeau lumintele. Dupa cateva minute au disparut si din vederea noastra. S-a iscat o cearta teribila intre cupluri, ceilalti ziceau ca ne batem joc de ei , ca eu si prietena ne-am inteles sa le face o farsa, iar noi eram stupefiati , nu stiam ce sa credem, findca consideram imposibil sa nu fi vazut si ei. Presupuneam ca au vazut insa se faceau ca nu vad. Ei bine discutia despre aceasta experienta a durat cateva luni bune, cu certuri si impacari intre noi, findca la un moment dat surorile plecau impreuna si continuau cearta, la fel si eu cu prietenul meu aveam aceasi disputa despre luminite. Chestia e ca niciodata nu mi-a iesit din minte ce a putut fi incat sa nu fie vazut de inca doua persoane ce a fost viziblil pentru doua. Nu au fost halucinatii pentru mine si prietena mea. Au fost vizibile pret de cateva minute, nu ne inselam niciunul. Ele au fost reale pentru noi doi. Nu pricepeam pentru care motiv nu au fost vizibile pentru ceilalti doi.
Deci e posibil ca unii oameni sa vada ce altii nu pot vedea. Nu exclude aceasta posibilitate. Eu nu o exclud, dar asta nu inseamna ca nu cercetez. Findca trebuie sa facem deosebire intre inselatorie si adevar.

3. senzatia ca cineva te urmareste. Ei dragule aici a fost ceva peste puterile mele de intelegere. Tot in adolescenta, dupa ce m-am intors de la o plimbare de seara, am ajuns acasa si sa ma culc. Camera mea, departe de celelalte a familiei, singur in camera, sting lumina (dormeam pe intuneric) si ma bag in pat, si ma culc pe o parte . Dupa nici 5 minute in spatele meu ca si cum cineva s-ar strecura sub plapuma, salteaua patului se lasa puternic, tresar si intind mana. Ma gandeam ca cineva a venit tiptil sa-mi faca o farsa, sa ma sperie. Nu am dat de nimeni langa mine, sar din pat si aprind repede lumina . . . nimic . Stau pe ganduri, incerc sa caut prin camera, ma tot gandeam ca s-a ascuns sub pat, ma uit si nimic . Renunt la un moment si ma culc, raman ingandurat multa vreme pana adorm fara sa-mi dau seama. A doua zi aceleasi ganduri, si incercam sa-mi explic intamplarea. Am renuntat dupa un timp findca imi consuma intreaga energie mentala .

4. Pierderea contactului cu realitatea. Uneori poate ajunge la aceasta stare oricine. Orice om in viata a avut acest episod. Se poate produce din diverse motive. Stres puternic, socuri emotionale, sau chiar o boala fizica sau psihica. Cert e ca se intampla si la case mari. Daca acest lucru se intampla la oameni emotivi e din cauza ca nu mai fac fata la realitate si tinde sa se detaseze de ea. Prefera o "realitate" virtuala a unei lumi in care alege sa traiasca. Si nu ii condamn, findca unii oameni sunt asa de sensibili la atrocitatile care le vad incat refuza sa isi imagineze ca ar exista asa ceva in lume.Ei traiesc in aceasta realitate insa o "indulcesc" cu propria imaginatie pentru a o face usor de suportat. Pentru asta chiar ii invidiez daca si reusesc. Daca ei au si un comportament moral, cu atat mai mult ma bucur pentru ei.
Ultima oară modificat de Paco_ste pe Mar Apr 21, 2020 12:48 am, modificat 1 dată în total.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Mar Apr 21, 2020 12:42 am

5. Credinta ca universul se invarte in jurul lor. E doar o perceptie a ta acest punct de vedere. Dar daca tot ai perceput astfel voi incerca sa explic de ce vezi tu astfel. In primul rand crestinul se considera un suflet ales, pentru caracterul lui diferit de cei care au un comportament duplicitar sau imoral. Ei au convingerea (si nu e gresita) ca sunt binecuvantati de Creator, indrumati in viata in situatiile in care nu pot decide . De fapt sunt si indemnat sa se roage in gand , cu ideea ca sunt auziti de Creator, sa ceara indrumare. In asta consta viata de credincios, si este o forma de speranta ca suntem insemnati pentru cineva. De fapt chiar cineva pretuieste sufletul unui neprihanit. Daca e sa vezi prin "binoclu" pe cineva, vei iubi pe cel care te va considera calauzitorul lui si ca face faptele bune , dar vei uri e cel nelegiuit .
Un crestin nu se considera egocentrist. Expresia inseamna egoism. E departe de adevar ce se petrece in realitate. Credinciosul se simte protejat . Asta e un lucru foarte bun pentru o constinta slaba.

6Se desconsidera (inutili si fara valoare ). Viata crestinului se raporteaza intoteauna fata de caracterul cuiva. La inceput ei se raporteaza la caracterul lui Hristos. Poate se raporteaza chiar si la faptele acestuia. Spre exemplu cand au o ruda bolnava si nici macar prin rugaciuni nu ii pot ajuta. Se simt inutili, nesemnificativi ca importanta. Cateodata sunt descumpaniti. Le pusa credinta la incercare, sunt deznadajduiti. Ajung sa gandeasca , ca pentru a fi ascultati trebuie sa aiba sfintenia lui isus. Totul se raporteaza la caracterul lui isus.

7 lipsa aprecierii vietii. Ei dragule aici ai dreptate suta la suta. Nici eu nu inteleg de ce crestinul nu se bucura de viata mai ales ca au sprijin divin. Findca isus le-a spus "Bucurati-va . . ."
Cred ca motivul pentru care nu se bucura e ca au inca indoieli cu privire la existenta divinitatii. Se intreaba daca nu cumva se inseala. Ajung la aceasta faza findca tinta lor nu e la ce Creatorul le promite ci la ceea ce vad.

8. izolarea sociala. Aici au primit o porunca chiar de la isus. Pentru ca ei nu sunt pregatiti mental, adica nu au ajuns la desavarsirea spirituala sunt nevoiti sa se izoleze pentru a nu fi "contaminati" de mizeriile acestei societati profund corupte de "pacat". Cand se vor desavarsi vor iesi in lume si vor darui si altora ce au primit. Eu asta fac, daruiesc speranta intr-o lume in care conteaza omul , omul e valoare si nu lucrurile materiale.

9. Preocuparea intensa fata de religie. Aici depinde de la biserica la biserica, de la o denominatiune la alta. De la om la om. Ei bine , eu nu am o preocupare religioasa, chiar nu apartin unei biserici. Prefer cercetarea individuala. E important sa-ti cladesti credinta pe adevar pentru a nu avea indoiala. Cum altfel sa-i inveti pe altii daca indoiala te conduce dintr-o parte in alta ?
Ei trebuie sa cerceteze , findca o constinta nu poate urma o minciuna. Tu daca nu ai nici o baza de adevar despre religie acesta e si motivul pentru care nu o accepti.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Dum Apr 26, 2020 6:21 pm

Paco_ste » Lun Apr 20, 2020 11:15 pm scrie:2. Halucinatii. Aici vreau sa-ti relatez o experienta din viata in perioada cand eram ateu . Bineinteles ca in acea vreme insultam orice religios pana il faceam sa planga.
Aveam varsta de 24 ani , impreuna cu un prieten ne intelegem sa iesim seara cu prietenele noastre. Era ianuare, o seara fara luna, aproape intuneric bezna unde nu exista iluminat stradal. Deci doi baieti si doua fete, fetele erau surori , si ajungem pe o alee foarte stramta, un pasaj de scurtatura, prietena mea cu catziva metri inaintea mea, celalalt cuplu in urma cu 20-25 metri, la un moment dat prietena mea vede pe jos niste luminite cat boabele de mazare , foarte slab luminoase exact ca si cum ar fi "fosfor" . Erau 4 la numar luminitele, eu si prietena ne uitam cu atentie si ne intrebam ce poate sa fie, din urma ne-a ajuns si celalalt cuplu, si hai sa le aratam si lor. Ei bine acestia doi nu vedeau lumintele. Dupa cateva minute au disparut si din vederea noastra. S-a iscat o cearta teribila intre cupluri, ceilalti ziceau ca ne batem joc de ei , ca eu si prietena ne-am inteles sa le face o farsa, iar noi eram stupefiati , nu stiam ce sa credem, findca consideram imposibil sa nu fi vazut si ei. Presupuneam ca au vazut insa se faceau ca nu vad. Ei bine discutia despre aceasta experienta a durat cateva luni bune, cu certuri si impacari intre noi, findca la un moment dat surorile plecau impreuna si continuau cearta, la fel si eu cu prietenul meu aveam aceasi disputa despre luminite. Chestia e ca niciodata nu mi-a iesit din minte ce a putut fi incat sa nu fie vazut de inca doua persoane ce a fost viziblil pentru doua. Nu au fost halucinatii pentru mine si prietena mea. Au fost vizibile pret de cateva minute, nu ne inselam niciunul. Ele au fost reale pentru noi doi. Nu pricepeam pentru care motiv nu au fost vizibile pentru ceilalti doi.
Deci e posibil ca unii oameni sa vada ce altii nu pot vedea. Nu exclude aceasta posibilitate. Eu nu o exclud, dar asta nu inseamna ca nu cercetez. Findca trebuie sa facem deosebire intre inselatorie si adevar.

Eu eram prin clasa a patra. Eram cu sora mea, pe lîngă școală. Era seară. La un moment dat, am observat niște lumini ciudate pe cer. L-am chemat pe tata, știindu-l pasionat de fenomenul UFO. El a concluzionat că erau de la o discotecă, din apropiere.
Motivul pt. care tu și prietena ta ați văzut luminile iar celălalt cuplu nu, este deoarece stăteați în poziții diferite.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 26, 2020 9:48 pm

Asa credeam si noi la inceput. Ne-am rotit intr-una, eu si prietena mea le-am vazut din orice unghi. Si eram patru, era imposibil sa nu ne interpunem in calea razelor daca cumva era o reflexie. Faptul ca eu si prietena le-am vazut si ceilalti doi nu, e ceva ce depaseste orice explicatie naturala. Nu esti primul care incearca sa gaseasca explicatie. Au trecut de atunci peste 25 ani si inca imi amintesc de parca a fost ieri. Asa de puternic impact a avut asupra mea. Crede-ma , sunt pasionat de fizica si chimie, inteleg ce inseamna chemi-luminiscenta, fosforescenta, fluorescenta . . . nu gasesc explicatia pentru care ceilalti doi nu au vazut luminile. Si am zabovit toti patru pret de cateva minute in jurul lor.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Mie Mai 20, 2020 7:04 pm

Dream Catcher » Mie Mai 20, 2020 12:03 pm scrie:Halucinații. Vedenii. Psihoză.

Daaa, e usor sa spui ca si ascultator. Pentru tine ori sunt povesti, ori halucinatii. Si banuiesc ca de erai tu in locul meu, tot asta ai fi spus, ca aveai halucinatii. Insa te-ai fi decredibilizat total. Nu ai mai fi fost in stare sa faci distinctie intre realitate si vise/ganduri.
Numai ca stfel de experiente stranii au fost foarte multe si toate in perioada cat am fost ateu. Eram la o varsta in care puteam sa deosebesc si sa analizez realitatea de imaginatie.
Ori accepti ca exista ceva dincolo de perceptiile noastre, ori faci cum ai spus tu. Zici halucinatie si mergi mai departe . . . sau accepti purul adevar, ca avem in preajma noastra entitati ce se straduie sa ne trezeasca mintea.
Cineva mult mai destupat la minte decat mine, presupune ca entitatile divine au corpul din elemente diferite de ale noastre, si care pot sa devina invizibile prin modificarea caracteristicilor elementelor . Bineinteles ca asemenea capacitati ar insemna sa ai cunoastere si control complet asupra materiei. Deci nu degeaba le spunem Creatori.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Mar Iun 09, 2020 10:34 pm

Dream Catcher » Mie Mai 20, 2020 12:03 pm scrie:Halucinații. Vedenii. Psihoză.

Te-i descalificat total ca partener de dialog.
Ai renuntat la ratiune pentru ca esti incapabil sa oferi un raspuns corect.
De multi ani am pornit o cautare a experientelor stranii printre oameni. Se pare ca ele sunt destul de diverse.
Convingerea mea e ca ce numim entitate divina participa, se implica sa ne atraga atentia ca ei exista .
Se afirma ca omul a aparut datorita evolutiei , din primate. Numai ca avem centrul vorbirii in comparatie cu primatele. Pentru acea zona sa apara trebuie sa existe in primul rand limbajul, ca apoi o fiinta sa cerceteze, sa adopte limbajul. Lucrurile sunt tratate cu extrema usurinta si totul e plasat pe factorul timp . . . . ca timpul permite aceasta posibilitate. Deci ce a aparut mai intai ? Centrul vorbirii sau limbajul articulat ?
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Joi Iun 11, 2020 2:56 am

Îmi cer scuze, dacă te-ai simțit ofensat de mesajul meu.
Nu a fost intenția mea.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Joi Iun 11, 2020 12:38 pm

Dream Catcher » Joi Iun 11, 2020 1:56 am scrie:Îmi cer scuze, dacă te-ai simțit ofensat de mesajul meu.
Nu a fost intenția mea.

Inseamna ca nu ai inteles la ce m-am referit. Ai spus ca am avut halucinatii, de grup banuiesc. Eu te invit sa-mi deslusesti cum e posibil sa am eu si prietena mea acea halucinatie, in acelasi moment si aceasi perioada de timp. Retine ca nu eram gemeni identici. Daca ar fi fost halucinatie de grup, ar fi trebuit sa aiba aceleasi simptome si ceilalti doi din grup. Asa cum am spus, eu inca nu am gasit raspuns cum e posibil ca doua persoane din patru sa traiasca un eveniment identic fara sa existe un raspuns posibil de explicat. Abia dupa 15 ani am presupus o implicare a unor entitati nevazute pentru ochiul si mintea umana. Nu incerc sa-mi explic cum anume fac asta, doar ca noi in comparatie cu generatiile anterioare suntem capabili de lucruri incredibile. Astfel si acele entitati, prefera sa stea nevazuti si intangibili de omul " primitiv".
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde tavi1985 » Joi Iun 11, 2020 7:15 pm

Paco_ste » Joi Ian 23, 2020 5:55 pm scrie:Multi dintre asa zisi credinciosi sufera de probleme psihice, dar suferinta nu le e generata de credinta. Ci au avut probleme mult inainte. In credinta religioasa doar si-au gasit refugiul pentru a cauta vindecarea sufleteasca.

bazandu-te pe care studii cand spui asta? de unde nu stii ca chiar religia le-a declansat aceste chestii?
tavi1985
level 3
level 3
 
Mesaje: 268
Membru din: Vin Iun 05, 2020 9:44 pm
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 187

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], DotNetDotCom.org [Bot] şi 41 vizitatori

  • Reclame
cron