Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Lun Mar 29, 2021 9:59 am

In toata biblia spune despre HRISTOS ca e fiul lui Dumnezeu.
isus e din iosif si Maria.
Ce au inteles natangii din spusele Mariei la intalnirea cu ingerul, au crezut ca Dumnezeu o va insemina. Nu , ingerul o va anunta ca va avea un copil de parte barbateasca si ca va fi "chemat Mare" . Bineinteles ca tot procesul e natural, ca dupa aceste instintari , Maria ramane insarcinata de la iosif , bineinteles asistat de Dumnezeu ca bebe sa fie de parte barbateasca, si sa fie protejat Maria .
Foarte multi teologi si interpreti au venit cu idei de sorginte PAGANA si sunt straine de scripturi.
Petru spre exemplu zice ca isus e numit Hristos, nu dumnezeu intrupat. Si in teologia acelor timpuri Hristos era considerat Fiul lui Dumnezeu . Chiar de acest lucru a fost acuzat de catre Marele Preot. Bineinteles ca si Marele preot stia ce inseamna Mesia/Hristos, si nu un dumnezeu intrupat.
isus a fost facut Hristos, Hristos fiind Fiul lui Dumnezeu. Bineinteles ca acest lucru hotarat de Dumnezeu s-a facut pe seama alegerii inca din momentul alegerii lui Maria ce a acceptat sa fie "binecuvantata" .
Asa cum in cazul nostru se produce transformarea prin CREDINTA, la fel si in cazul Mariei s-a produs transformarea prin CREDINTA, iar pruncul isus a avut parte toata viata de o relatie directa cu Tatal ceresc. A procedat asa findca Dumnezeu a promis (Si-a dat CUVANTUL ) ca v-a ridica un profet ca Moise dintre fratii sai si acesta v-a fi mijlocitorul/intermediarul prin care Dumnezeu v-a mantui lumea. isaia 53-11, 61-1 .
De fapt ar trebui sa citesti, isus e ROBUL lui Dumnezeu ce alege sa implineasca prorociile.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Reclame

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Vin Apr 09, 2021 5:10 pm

Nu, in primul rând aici avem o problemă severă de logică. Dacă Dumnezeu alegea doar un salvator dintre oamenii normali, sau chiar și dintre cei așa-zis elevați gen acei Buddah și alții, insemna că este nedrept. dacă pedepsea orice om, indiferent cine era acela, pentru păcatele lumii, insemna că Dumnezeu era nedrept față de acel om. Așa putea pune toate păcatele in cârca lui Moise și să il omoare pe el pentru păcatele noastre. Bine, asta presupunând că Moise nu avea păcate, deci nu avea el nimic de plătit cât să poată plăti pentru altcineva. Acel om ales, dacă era doar un om, era nedreptățit de Dumnezeu. De asemenea dacă erau 3 dumnezei, și din ăia trei se alegea doar un dumnezeu care să plătească păcatele pentru păcatele oamenilor, acel dumnezeu era nedreptățit, deci in consecință dumnezeu nu era drept. Vezi, indiferent cine era Iisus, dacă Iisus nu era una cu Tatăl și Sfântul Duh, era nedreptățit, deci Dumnezeu era nedrept. iisus fiind Dumnezeu, una cu Tatăl și Sfântul Duh, omorârea lui pentru păcatele noastre nu il face pe Dumnzeu nedrept.
Am mai discutat pe tema Mariei și a lui Iosif, nu au trăit acum doi ani să poată face vreo prostie in afara căsătoriei fără consecințe. Erau logodiți, dacă chiar se decideau să facă un copil care să fie bărbat prin ajutorul lui Dumnezeu, se căsătoreau repede și după concepeau copilul, dar nu, ei s-au logodit, și inainte ca Iosif să se căsătorească cu ea, deci inainte să se poată atinge de ea, ea a conceput. Vezi Dumnezeu nu putea să îi pună copilul inainte de logodnă, pentru că Iosif nu o mai lua, dar nici după căsătorue pentru că atunci Iosif avea timp să se atingă de ea, iar ea trebuia să rămână pură.
Toată treaba cu Mesia pentru evrei este extreeeem de complicată, teoretic ei il așteptau pe Mesia ben David, și după pe Mesia ben Iosif, care urma să fie inițiat de Mesia ben Davin. Mesia ben David trebuia să fie un luptător, un lider, adică Iisus la intoarcere, iar Mesia ben Iosif va incepe război impotriva forțelor rele și va muri, iar după moartea lui vor fi multe calamități in Israel. După Dumnezeu invie morții și incepe epoca Mesianică. Hm, iți amintește de cineva? In tradiția evreiască opiniile sunt impărțite dacă Mesia trebuie să fie de natură divină sau doar un rege, un conducător.
Preotul a ințeles clar cine susținea Iisus că este, de asta a spus să fie omorât pentru blasfemie, pentru că Iisus se face egal cu Dumnezeu. In tradiția lor dacă eu spun că sunt fata lui X, sunt egală cu X și ei au ințeles.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 11, 2021 11:52 am

Problema voastra e ca luati totul literal.
isus nu a platit pacatele cuiva. E doar expresie poetica si nimic altceva. In vechime era randuit ritualul jertfelor aproape zilnice. Spre exemplu era injunghiat un miel ce era considerat jertfa de ispasire . Bineinteles ca totul se manifesta literal in uciderea unui miel. Era ucidere si nu jertfa . Dar lucrurile trebuiau luate spiritual. Deci era obligat sa caute un miel "fara cusur" , si acel miel trebuia considerat in constinta fiecaruia, ca este ucis pentru pacatele familiei.
Ei bine , acelasi lucru a fost considerat si in dreptul lui isus, adica uciderea lui trebuia considerat in constinta "pacatosului" ca el moare din pricina pacatelor lui.
Deci e totul o interpretare simbolistica. In fond oamenii mor si acum exact cum si isus a murit . Deci prin asa zis jertfa, moartea lui isus nu a anulat moartea nimanui, ci trezirea la "viata " spirituala/morala.

Daca nu poti vedea astfel lucrurile, atunci te zbati in ignoranta, si acesta e si motivul pentru care ateii considera ca religiosii sunt bolnavi psihici.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Dum Apr 11, 2021 9:59 pm

Nu știu dacă să râd sau să plâng.
Așa consider eu in conștiința mea că sunt Paco. Nu știu, oare chiar nu vezi absurditatea afirmațiilor? Adică crezi niște oameni care absolut aberează, nu au nicio treabă cu realitatea și negi ceea ce poți testa și verifica. Mai mult, negi și principiile logice. Incă puțin și te negi și pe tine doar să nu iți negi sau testezi credințele. Este nesănătoasă o asemenea gândire. Dacă tu ai dreptate, atunci trebuie să poți testa și verifica, nu doar să duci totul in iluzoriu. Eu imi verific credințele, nu cred așa că așa vreau să cred și că mă face să mă simt bine. este absurd, refuz o asemenea absurditate. Am fost in New Age și imi miros mizeriile lor din China. Ei așa procedează, când ii prinzi cu mâța in sac, că au mințit, o dau la intors sau zic că e ceva așa la nivel spiritual, in conștiința universală, prostii.
Sigur că ateii i-ar considera pe creștini nebuni dacă ar incepe cu vrăjeli că iisus era așa ceva in conțiința oamenilor, și păcatele sunt așa ceva poetic, și trebuie să luăm totul așa ținând cont de conștiința universală, etc ~X( Din fericire creștinii iau totul literal, caută, verifică, cercetează, nu se imbată cu apă rece. De asta au ajuns atât de mulți creștini câștigători ai premiului Nobel, oameni de știință renumiți, cercetători renumiți, etc. Păi dacă tratam așa știința, totul evaziv, și credem ce vrem să credem, nu mai ajugeam nicăieri. Nu degeaba nu prea am văzut om de știință cu rezultate remarcabile New Age. Vrăjelile lor nu țin la nivel academic.

Revenind la normalitate și logică. Sângele este viață, omul nu poate trăi fără sânge. În plus, sacrificiile de sânge din Vechiul Testament au prefigurat venirea lui Isus și moartea Sa pe cruce. Sângele lui Isus a fost vărsat ca o jertfă pentru păcatele oamenilor. Acest sacrificiu unic a devenit finalizarea legii și a marcat un nou legământ pentru cei care ar crede în numele Său.
Sângele nu este așa ceva evaziv care să ne amintească nouă ceva. Hai să analizăm. Dumnezeu a instruit evreii, prin Moise să ungă cu sânge de miel ușile lor, astfel încât îngerul morții să știe, să treacă de casele lor, deci ca formă de protecție.
Apoi in Geneză 4:9Domnul a zis lui Cain: „Unde* este fratele tău Abel?” El a răspuns: „Nu ştiu**. Sunt eu păzitorul fratelui meu?”
10 Şi Dumnezeu a zis: „Ce ai făcut? Glasul* sângelui fratelui tău strigă din pământ la Mine

Sângele este viață. Pentru noi, cângele vărsat de Iisus este protecția noastră, in el ne spălăm păcatele. El este pentru noi protecția noastră, la fel cum a fost pentru evrei față de ingerul morții, dar pentru noi chiar mai mult de atât.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Lun Apr 12, 2021 5:07 pm

Nu pacatele sunt poetice. In mintea omului ateu pacatul e o tampenie. Insa ei inteleg moralitatea sau lipsa ei.
Divinitatea insa spune ca sunte rai. Suntem rai findca avem aceasta tendinta neincetata in constinta , natura noastra fireasca. Dar isus a fost considerat jertfa de ispasire pentru ca noi sa ne consideram in el iertati de pacate. Bineinteles ca starea pacatoasa nu dispare instant, si nici constinta noastra nu se simte instant liber de pacat, ci daca devenim morali, avem mustrari de constinta pentru toate rautatile comise, in trecut si prezent.
ideea e ca spiritul de jertfa al altcuiva, si neprihanit pe deasupra, schimba pe cel pentru care s-a facut jertfirea.
Ca sa intelegi corect iti voi da un exemplu.
In trecut se accepta executarea sentintei pentru condamnat de catre altcineva. Si apareau si situatii cand un tanar comitea un act foarte grav si pentru care era condamnat ori la inchisoare , ori la moarte, si . . . . venea tatal tanarului care accepta sa fie executat in locul fiului sau, tatal executa condamnarea iar fiul era liber.
In acelasi fel isus executa o condamnare , la moarte care era in dreptul nostru pentru starea de pacat, iar noi eram iertati. Dar aceasta derulare a evenimentelor nu duce automat la schimbarea noastra , ci omul trebuie sa-si constientizeze starea pacatoasa in comparatie cu neprihanirea lui isus. Si de aceea zice el, "cine mananca trupul meu si bea siangele meu, are viata ". Deci viata vesnica depinde de "a manca si a bea trupul si sangele " lui isus . Ce rol are asta ? Are rol de mustrare a constintei noastre pana la curatire , si astfel devenim fiinte morale . Deci a manca si a bea trupul si sangele lui isus consta in a "sorbi" neprihanirea, blandetea, smerenia lui isus, si apoi pentru faptul ca era neprihanit are parte de suferinta si moarte, iar acestea in constiinta noastra produce smerenia, blandetea, bunatatea, iubirea.
Incearca sa traiesti , sa vezi in mintea ta o persoana blanda si smerita, si apoi sa o vezi batjocorita , lovita, bicuita, omorata . . . . constinta ta va avea alta stare, aceea de smerenie, blandete, iubire, iertare, iubire nemarginita pentru toate acestea , pentru isus.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Lun Apr 12, 2021 7:57 pm

Păi nu prea. In primul rând ca ateu sau new ager te consideri bun, asta clar, pentru că te compari cu alți oameni, nu cu Dumnezeu. Eu agnostică aveam o opinie super bună despre mine, ca moralitate, dar când am trecut la creștinism lucrurile s-au schimbat radical, pentru că acum mă compar cu Dumnezeu, El mă judecă, nu omul. La Dumnezeu este păcat și gândul, nu doar fapta. Dacă scopul sacrificilui lui iisus a fost ca noi să ne simțim bine, lipsiți de păcat, e sigur un eșec, cu atât mai mult cu cât in opinia ta nu există o viață după moarte. E chiar inutil, nu văd ce atât efort cât să ne simțim eliberați de păcat, cât timp in realitate Dumnezeu in toată Biblia ne arată cât de păcătoși suntem. Nu mai citești Biblia și să vezi cum scapi de ideea de păcat. Practic toată credința devine inutilă in o astfel de concepție. Din fericire nu are nicio legătură cu realitatea. Apostolii s-au luptat cu păcatul, creștinii se luptă cu păcatul, Iisus nu ne-a scăpat de păcat, ci de consecințele eterne ale păcatului. Fiind oițele lui păcatele noastre sunt plătite de El, cât noi să nu le plătim. Dumnezeu ne-a arâtat cât de păcătoți suntem cât să realizăm că nu putem plăti singuri păcatele, sunt prea multe.
Mai mult, Iisus a spus că vom avea greutăți in viața asta, nu că vom avea o viață fericită aici pe pământ. Recompensa noastră este cu El, in Rai.
După concepția ta nu știu cum de nu s-au sinucis toți, pentru că viața nu are consecințe, nu există viața după moarte, deci viața este inutilă. Dacă viața apostolilor era doar cea de pe pământ sacrificiul lor pentru Buna Veste era absurd. Și-au sacrificat viețile, familiile, bunurile, știind că ii așteaptă o veșnicie cu iisus. Era absurd ca vreunul să își sacrifice viața cât să ne simțim noi mai bine.
Iisus a spus că se duce la Tată să pregătească un loc pentru noi, ca unde El este să fim și noi.Iona 14:2 În casa Tatălui Meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Mar Apr 13, 2021 10:18 am

Scopul Lui Dumnezeu e sa ne faca fericiti. Dar mai intai trebuie sa ne curateasca de starea de "pacatos" . Ce inseamna asta ? Pai invidia, rautatea, egoismul, lacomia . . . . acestea sunt trasaturile de caracter ale constintei pacatoase. Prin isus, Tatal ceresc ne arata cum trebuie sa fie o constinta pentru a fi fericit, si apoi pentru a fi acceptat la viata eterna.
Prin "jertfa" lui isus, Tatal ceresc cauta sa ne curateasca de spiritul "pacatos" .Asa cum in vechime cerea pentru acelasi lucru injunghierea unui miel "fara cusur" , iar acel ritual nu numai ca era o "icoana" catre gestul de jertfa a lui isus, dar producea in constinta celor prezenti la ritual, o "zdrobire" a "inimii de piatra".

Eu am avut din copilarie o experienta similara cu a evreilor din vechime, si anume injunghierea unui miel. Eram copil pe la varsta de 10 ani, aveam un prieten , un miel, o frumusete de faptura, o blandete , de care m-am imprietenit. Si a venit o sarbatoare religioasa, la care am asistat. L-au luat pe prietenul meu si in fata mea a fost injunghiat . Pentru mine a fost un soc , o drama pe care nu am uitat-o niciodata, si care mi-a trezit constinta, constinta de a iubi neprihanirea,, si sufletul neprihanit din orice constinta. Abia la 37 ani am citit biblia si am inteles cu adevarat in ce consta spiritul de jertfa preluat de isus, mielul lui Dumnezeu care ridica pacatul lumii. Deci oricine gaseste in isus un prieten, si il iubeste, si apoi isi "aminteste" suferinta lui, moartea lui, blandetea lui . . . are parte de curatire sufleteasca. Asta ne spune isus " sa frangeti painea in amintirea mea " , "painea aceasta este trupul Meu, care s-a frant pentru mantuirea voastra" ," sa beti paharul acesta, este sangele Meu care s-a varsat pentru spalarea pacatelor voastre". Ei bine, aducerea aminte a suferintelor lui, a iubirii lui pentru noi, acestea ne vor curati constinta de spiritul egoist, lacom . . . si astfel vrea Dumnezeu sa ne "spele de necuratie".

Toate celelalte filozofii religioase nu sunt decat balast pentru constinta, si mai mult indarjesc spiritul pacatos, ne transformam in hiene .
Nu preotul din comunitate e adevaratul preot ci isus, pe care Tatal ceresc l-a tocmit preot si invatator in veci.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Dum Apr 18, 2021 2:20 pm

Slavă Domnului, m-a ferit Dumnezeu să văd uciderea uni animal! Ca idee, tot nu sunt de acord cu practicile astea. Tata intodeauna a avut scandal cu mine și cu mama când venea vorba să omoare vreo pasăre. Nu ne plac chestiile astea.
Nu există fericire decât cu El. Dacă Il avem aproape avem fericirea, dacă nu... căutăm fericirea in lucruri efemere și rămânem cu nimic. O veșnică căutare fără rezultat, dacă nu Il găsim.
Oarecum scopul Lui este să fim fericiți, doar că El știe că fericirea noastră este doar cu El. Nu putem găsi fericire altundeva, El este jumătatea noastră.
Cred că Biblia ne arată că nu ne putem curăța cu adevărat spiritul păcătos, drept dovadă majoritatea aleșilor lui Dumnezeu au făcut o mulțime de prostii. Sacrifiul este legat de impăcare cu Tatăl, in primul rând, și de mântuire.
Preotul din comunitate are sensul său, nu toți avem același drum, unii au nevoie de ajutor. Nu intodeauna realizăm de ce tip de ajutor avem nevoie. Uite, eu când aveam gânduri tâmpite, de mi se părea imposibil să inchei o zi in viață, nu știam că am nevoie de Iisus. Chiar am dat peste o creștină care m-a dus la biserică, pe mine și pe tata, dar mă plictiseam, și nu am crezul ce spunea ea, credeam că e doar rezultatul Legii Atracției, și crede ea că e rezultatul credinței. Sunt mulți oameni care nu știu să caute Salvatorul, iar preotul le poate deschide ochii. De asta sunt preoți care merg prin spitale, cămine de bătrâni, etc. cât să deschidă ochii spre Salvator. Sigur că asta putem face și noi ca creștini, dar prea puțini chiar o facem. Ei au o chemare, nu toți avem chemarea asta. De asta și preotesele se implică in viața comunității, să ajute familii nevoiașe, nu sunt așa cum incearcă mass-media să ii prezinte. Sigur că există uscături și aici, dar in orice domeniu unde există oameni există uscături.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 25, 2021 12:29 pm

Lily » Dum Apr 18, 2021 1:20 pm scrie:Slavă Domnului, m-a ferit dumnezeu să văd uciderea uni animal! Ca idee, tot nu sunt de acord cu practicile astea. Tata intodeauna a avut scandal cu mine și cu mama când venea vorba să omoare vreo pasăre. Nu ne plac chestiile astea.
Nu există fericire decât cu El. Dacă Il avem aproape avem fericirea, dacă nu... căutăm fericirea in lucruri efemere și rămânem cu nimic. O veșnică căutare fără rezultat, dacă nu Il găsim.
Oarecum scopul Lui este să fim fericiți, doar că El știe că fericirea noastră este doar cu El. Nu putem găsi fericire altundeva, El este jumătatea noastră.
Cred că Biblia ne arată că nu ne putem curăța cu adevărat spiritul păcătos, drept dovadă majoritatea aleșilor lui dumnezeu au făcut o mulțime de prostii. Sacrifiul este legat de impăcare cu Tatăl, in primul rând, și de mântuire.
Preotul din comunitate are sensul său, nu toți avem același drum, unii au nevoie de ajutor. Nu intodeauna realizăm de ce tip de ajutor avem nevoie. Uite, eu când aveam gânduri tâmpite, de mi se părea imposibil să inchei o zi in viață, nu știam că am nevoie de Iisus. Chiar am dat peste o creștină care m-a dus la biserică, pe mine și pe tata, dar mă plictiseam, și nu am crezul ce spunea ea, credeam că e doar rezultatul Legii Atracției, și crede ea că e rezultatul credinței. Sunt mulți oameni care nu știu să caute Salvatorul, iar preotul le poate deschide ochii. De asta sunt preoți care merg prin spitale, cămine de bătrâni, etc. cât să deschidă ochii spre Salvator. Sigur că asta putem face și noi ca creștini, dar prea puțini chiar o facem. Ei au o chemare, nu toți avem chemarea asta. De asta și preotesele se implică in viața comunității, să ajute familii nevoiașe, nu sunt așa cum incearcă mass-media să ii prezinte. Sigur că există uscături și aici, dar in orice domeniu unde există oameni există uscături.

Dimpotriva, Dumnezeu a randuit ritualul injunghierii mielului fara cusur.
Cred ca nu intelegi scopul acestui ritual. isus a fost mielul de jertfa de ispasire . Daca nu traiesti acel moment de zdrobire a "inimii", nu ai nici o sansa sa fii curatit de pacat.
Nu noi ne curatim, ci prin aducere aminte a suferintei si mortii "mielului" divin, vei fi curatit .Poruncile crestine sunt acestea " sa va spalati picioarele unii altora ", sa farangeti painea , "TRUPUL MEU CE S-A FRANT " pentru iertarea pacatelor voastre ", sa beti paharul acesta , e sangele MEU ce s-a varsat pentru spalarea pacatelor voastre ".
Acestea sunt poruncile pentru crestini . Toate celelalte ritualuri "religioase" sunt de sorginte PAGANA .
Asa zis preot e de fapt antihristul, findca el indeamna la pomeni pentru morti, in loc sa indemne la poruncile pe care isus le-a dat pentru crestini.
"Unde sunt doi sau trei adunati in numele MEU, acolo voi fi si eu " - aceasta e o indrumare catre cei care au duhul lui Hristos ( blandetea si smerenia) sa fie considerati ca sunt ai lui Hristos.

Eu imi dau seama ca in constinta voastra sunt adanc intiparite practicile pagane, si nu sunteti dispusi sa cercetati biblia ci sa acceptati ce va spune un preot mincinos.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Dum Apr 25, 2021 4:21 pm

Știu, dar tot Dumnezeu a incheiat acel ritual prin El insuși. Mi se pare o respingere a ceea ce El a făcut, că a murit pentru noi, dacă noi ne intorcem la sacrificarea de animale, insă mi se pare că ne separăm din nimicuri irelevante pentru Dumnezeu. Pomenirea morților, icoane, tăiere de miei, Maica Domnului, etc., consider că astea contează prea puțin pentru Dumnezeu, iar noi ne irosim energia și creăm diviziunea din nimicuri. De altfel suntem avertizați in Biblie să nu căutăm motiv de diviziune, ci să ne sprijinim.
Singurul lucru care mă interesează este Vestea Cea Bună, restul nu contează. In Biserică este prezentată corect Vestea Cea Bună, deci nu am o problemă cu biserica. Am o problemă cu acei oameni care incearcă să modifice Vestea, incercând să spună că Iisus este in noi, că Iisus este o stare de spirit, un nivel de conștientizare, că de fapt nu a murit pe cruce, că nu e Dumnezeu, etc., aici am o problemă, restul sunt lucruri care nu îți afectează salvarea, deci nu mă interesează.

Vrei fericire, pace, dragoste adevărată, siguranță, este suficient să crezi că Iisus, dumnezeu fiind, a venit pe pământ, a murit pe cruce, a inviat după 3 zile, iar acum este de-a dreapta Tatălui, și se va intoarce ca rege. Roagă-te! Formează o relație cu El, și vei avea tot ce nici nu ai sperat. :x
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Dum Apr 25, 2021 10:39 pm

Lily » Dum Apr 25, 2021 3:21 pm scrie: Mi se pare o respingere a ceea ce El a făcut, că a murit pentru noi, dacă noi ne intorcem la sacrificarea de animale, insă mi se pare că ne separăm din nimicuri irelevante pentru dumnezeu. Pomenirea morților, icoane, tăiere de miei, Maica Domnului, etc., consider că astea contează prea puțin pentru dumnezeu, iar noi ne irosim energia și creăm diviziunea din nimicuri. De altfel suntem avertizați in Biblie să nu căutăm motiv de diviziune, ci să ne sprijinim.
Singurul lucru care mă interesează este Vestea Cea Bună, restul nu contează. In Biserică este prezentată corect Vestea Cea Bună, deci nu am o problemă cu biserica. Am o problemă cu acei oameni care incearcă să modifice Vestea, incercând să spună că Iisus este in noi, că Iisus este o stare de spirit, un nivel de conștientizare, că de fapt nu a murit pe cruce, că nu e dumnezeu, etc., aici am o problemă, restul sunt lucruri care nu îți afectează salvarea, deci nu mă interesează.

Vrei fericire, pace, dragoste adevărată, siguranță, este suficient să crezi că Iisus, dumnezeu fiind, a venit pe pământ, a murit pe cruce, a inviat după 3 zile, iar acum este de-a dreapta Tatălui, și se va intoarce ca rege. Roagă-te! Formează o relație cu El, și vei avea tot ce nici nu ai sperat. :x

Daca imi spui care e vestea cea buna (Evanghelia) si o crezi, atunci esti mantuit.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Lun Mai 10, 2021 10:56 pm

Ați scris prea mult. Nu am răbdare să citesc tot.
Creștinii așteaptă de vreo 2000 de ani, "întoarcerea" lui iisus.
Poate s-a și întors. Cred. O fi la "Socola". :mrgreen:
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Mar Mai 11, 2021 1:01 am

Dream Catcher » Lun Mai 10, 2021 9:56 pm scrie:Ați scris prea mult. Nu am răbdare să citesc tot.
Creștinii așteaptă de vreo 2000 de ani, "întoarcerea" lui iisus.
Poate s-a și întors. Cred. O fi la "Socola". :mrgreen:

Citește, poate așa mai inveți și tu ceva. :mrgreen:
Nu s-a intors, dar urmează, doar că acum nu mai vine ca miel, ci leu, deci vai de fundul celor nepregătiți, Iad-ul pe pământ ii așteaptă. Vestea bună e că pot crede și atunci și să obțină ajutor in fața consecințelor faptelor lor.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Lun Mai 24, 2021 3:08 am

A fost el "leu" și cu negustorii din templu. [-X
Dacă de-asta vine... să aducă "iadul pe Pămînt", mai bine să nu mai vină. Sau să vină cînd l-oi chema eu.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Lun Mai 24, 2021 5:18 pm

Totuși nu i-a omorât, nu i-a lovit, doar i-a gonit. Nu aveau ce căuta in templu, acela era loc pentru rugăciune.
Nu de asta vine. Vine cât să invingă inamicul, insă până când vine momentul ca Iisus să invingă inamicul, inamicul va avea mână liberă pe pământ. Adică știi, ce tot ceri tu, să te lase in pace să faci ce vrei, etc., eh 7 ani Dumnezeu nu se bagă, așa cei ce NU VOR să creadă vor vedea consecințele faptelor lor, și nu le vor plăcea. 7 ani vor avea un conducător care va fi opusul lui Iisus.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Mie Iul 28, 2021 2:26 pm

Lily » Lun Mai 24, 2021 4:18 pm scrie:Totuși nu i-a omorât, nu i-a lovit, doar i-a gonit. Nu aveau ce căuta in templu, acela era loc pentru rugăciune.
Nu de asta vine. Vine cât să invingă inamicul, insă până când vine momentul ca Iisus să invingă inamicul, inamicul va avea mână liberă pe pământ. Adică știi, ce tot ceri tu, să te lase in pace să faci ce vrei, etc., eh 7 ani dumnezeu nu se bagă, așa cei ce NU VOR să creadă vor vedea consecințele faptelor lor, și nu le vor plăcea. 7 ani vor avea un conducător care va fi opusul lui Iisus.

isus spune ca a iesit biruitor. Ce tot spui ca vine sa invinga inamicul ?
In rest tot ce se va petrece a si fost profetit. Va veni iar omenirea va considera ca e inamicul si il va ataca cu toate armele disponibile . Divinitatea nu va ataca ci va astepta , le va spune ca urmeaza o ploaie de meteoriti. Acest cataclism cosmic va rade tot de pe pamant, si "cetatea" divina va ramane intacta.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Joi Iul 29, 2021 12:45 am

Vorbeam despre bătăția de la Armaghedon. Acest eveniment este considerat de teologi ca o răscruce și în același timp o biruință decisivă a Atotputernicului. El este deja invingător.

19 Şi am văzut fiara şi pe împăraţii pământului şi oştile lor, adunate ca să facă război cu Cel ce şedea călare pe cal şi cu oastea Lui.
20 Şi fiara a fost prinsă. Şi, împreună cu ea, a fost prins prorocul mincinos, care făcuse înaintea ei semnele cu care amăgise pe cei ce primiseră semnul fiarei şi se închinaseră icoanei ei. Amândoi aceştia au fost aruncaţi de vii în iazul de foc, care arde cu pucioasă.
21Iar ceilalţi au fost ucişi cu sabia care ieşea din gura Celui ce şedea călare pe cal. Şi toate păsările s-au săturat din carnea lor.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Joi Iul 29, 2021 11:24 am

Lily » Mie Iul 28, 2021 11:45 pm scrie:Vorbeam despre bătăția de la Armaghedon. Acest eveniment este considerat de teologi ca o răscruce și în același timp o biruință decisivă a Atotputernicului. El este deja invingător.

19 Şi am văzut fiara şi pe împăraţii pământului şi oştile lor, adunate ca să facă război cu Cel ce şedea călare pe cal şi cu oastea Lui.
20 Şi fiara a fost prinsă. Şi, împreună cu ea, a fost prins prorocul mincinos, care făcuse înaintea ei semnele cu care amăgise pe cei ce primiseră semnul fiarei şi se închinaseră icoanei ei. Amândoi aceştia au fost aruncaţi de vii în iazul de foc, care arde cu pucioasă.
21Iar ceilalţi au fost ucişi cu sabia care ieşea din gura Celui ce şedea călare pe cal. Şi toate păsările s-au săturat din carnea lor.

Nu interpreta in totalitate literal ce spune apocalipsa. Si pentru mine e foarte dificil chiar daca ma sfatuiesc cu teologi cu experienta.
Biruinta lui isus nu e fizica ci spirituala, adica nu si-a pierdut dragostea pentru Dummnezeu si pentru aproapele.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Mie Aug 04, 2021 3:16 pm

Biruința lui este fizică, și nu am de ce să mă iau după alții, mai ales nu dacă nu imi demonstrează că au studiat documentația. Dacă doar mă duc așa la cine apuc, cică teologi, risc să ajung la preotul ăla ateu pus de Dream Catcher. Dacă nu acceptă superioritatea lui Dumnezeu avem o problemă. Mulți văd, puțini ințeleg.
Iau literal, pentru că tot ce s-a prevestit anterior a fost literal.

Nu este sick. Doar trebuie să fim trecuți prin foc pentru a ni se vedea adevărata față. Vezi noi vrem să credem că suntem buni, dar până nu suntem testați nici măcar noi nu știm de ce suntem capabili. Mulți spun că sunt creștini, chiar și preotul ăla ateu zicea că e creștin, deși nu era. Vezi dacă tu vedeai un preot aruncat in Iad ziceai că Dumnezeu este nedrept, că uite iși aruncă preoții in Iad, dar nu realizai că omul in realitate nu avea nimic in comun cu creștinismul. Adevărata credință se vede in fața unor incercări. A se vedea apostolii, preoți precum Arsenie Boca, Cleopa Ilie, Iustin Pârvu, etc. care au stat la pușcărie pentru creștinism, au suportat multe torturi, unii chiar au fost omorâți pentru credință. Ăla este creștinism, nu să iți faci o cruce sau să stai ca preot să iei un ban, că te gândești că e meserie ușoară.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Joi Aug 05, 2021 6:47 pm

Lily » Mie Aug 04, 2021 2:16 pm scrie: Dacă nu acceptă superioritatea lui dumnezeu avem o problemă. Mulți văd, puțini ințeleg.

Tu ai fost dintotdeuna "credincioasa" ?
Eu nu inteleg limbajul asta de lemn.
Poti demonstra cumva ca exista Dumnezeu ? Eu nu pot demonstra asa ceva , si deaia i se spune credinta, ca de era posibil sa demonstrezi sigur nu exista picior de ateu pe pamant.
isus spune despre Tatal ca e "in ascuns", adica nu se arata cu nici un "chip". Eu ma intreb cum ajungeti voi la niste convingeri beton daca nu aveti nici o dovada ?
Deci la voi nu mai e credinta ci certitudine .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 16, 2021 6:35 pm

Poi tocmai asta e faza. Existența ateilor DOVEDEȘTE că ori nu există dumnezeu, ori nu își face bine treaba.
Jos cu DICTACHIORUL! L-)
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3074
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Paco_ste » Sâm Aug 21, 2021 4:25 pm

Dream Catcher » Lun Aug 16, 2021 5:35 pm scrie:Poi tocmai asta e faza. Existența ateilor DOVEDEȘTE că ori nu există dumnezeu, ori nu își face bine treaba.
Jos cu DICTACHIORUL! L-)

Existenta imbecililor in lume nu demonstreaza ca toti oamenii sunt imbecili.
Ai un rationament eronat , si concluziile nu pot fi decat gresite.
Incearca sa te documentezi mai detaliat despre celula biologica si corpul uman (iti va fi folositor pe viitor). Vei descoperi lucruri uimitoare ce iti vor trezi constinta exact ca in cazul lui Antony Flew.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156


Re: Credinţa în dumnezeu va fi considerată boală psihică

Mesajde Lily » Lun Sep 20, 2021 10:25 pm

Dream Catcher » Lun Aug 16, 2021 5:35 pm scrie:Poi tocmai asta e faza. Existența ateilor DOVEDEȘTE că ori nu există dumnezeu, ori nu își face bine treaba.
Jos cu DICTACHIORUL! L-)

Păi de ce nu iși face bine treaba? Pentru că există atei, deci nu toți oamenii Il venerează? Sau pentru că ne dă liber arbitru iar rezultatul alegerilor noastre nu ne place?
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1980
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], CommonCrawl [Bot] şi 34 vizitatori

  • Reclame
cron