Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Cu şi despre spiritualitate

Moderator: Opincariu Ana Maria

Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Dream Catcher » Vin Dec 06, 2019 3:20 pm

Că tot vin sărbătorile de iarnă...
Crăciunul, oricum, este o sărbătoare păgînă furată de creștini.
25 decembrie era ziua nașterii zeilor. Nu scrie în biblie data nașterii lui iisus, dar se presupune că s-a întîmplat vara.
Personal, iubesc Crăciunul. O iau că pe o sărbătoare laică. Ceea ce oricum a și devenit, în ultimii ani.
La voi, mai vine Moșu?
I think, therefore there is no god
Dream Catcher
administrator
administrator

Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: -1

Reclame

Re: Ce reprezintă, pentru voi, Crăciunul?

Mesajde Paco_ste » Joi Ian 23, 2020 3:52 pm

Craciuniul e doar o sarbatoare pagana, care a patruns in asa zis crestinism odata cu paganii care aderat la el si au inteles ca noua religie e ma cool . :D
Paco_ste
level 2
level 2

Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 24, 2020 1:32 pm

Salut, Paco!
Mulţumesc pentru prezenţă. :wink:
Tu serbezi Crăciunul? (ca creştin)
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Vin Ian 24, 2020 2:16 pm

Pentru mine craciunul nu reprezinta nimic deosebit, insa respect pe cei care au aceasta traditie. In familia mea, eu fiind de etnie turca iar sotia ortodoxa, accept prezenta atat a colindatorilor, cat si festinul cu aceasta ocazie. Bineinteles ca ,ma bucur cu ea, dar asa cum am spus , nu semnifica nimic pentru mine.
Paco_ste
level 2
level 2

Mesajde Dream Catcher » Sâm Ian 25, 2020 1:45 pm

Ai copii, Paco?
M-ar interesa dacă la ei vine Moş Crăciun. :D
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Lun Ian 27, 2020 8:52 am

Nu, nu am copii.
interesant e ca mai ales ateii recurg la fantasmagoria asta pentru a "imbogati" viata copiilor.
Adevaratii crestini nu apeleaza la substituiri. Crestinii falsi vor dori sa fie cool .
Paco_ste
level 2
level 2

Mesajde Dream Catcher » Mar Ian 28, 2020 11:05 am

La mine, încă vine Moş Crăciun.
Mama mi-a spus că va veni Moşul la mine şi la sora mea, pînă cînd vom avea, şi noi, copiii noştri.
Credinţa în Moş Crăciun mi se pare inofensivă (spre deosebire de cea în dumnezeu)
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Mie Ian 29, 2020 12:50 pm

Asa pare, inofensiva, insa spiritual te departeaza de adecarata credinta. Problema sta in felul urmator. intretinand o traditie (sarbatoare) fara o motivatie adevarata, care se bazeaza in principiu pe pacalire/minciuna, si care in viitorul copilului devenind adult intelege ca adultii iubesc minciuna "frumoasa". Nici in gluma nu ar trebui sa folosesti expresii sau fapte care au ca mobil minciuna. Bineinteles ca ateul sau falsul crestin va prefera sa foloseasca o minciuna "nevinovata" daca il scapa de necaz sau ii aduce avantaje. Bunaoara am intalnit o situatie inedita, copilul isi mintea tatal cu o nonsalanta incredibila iar tatal era intrigat/suparat de fapta copilului. Bineinteles ca acel copil a invatat de undeva, si pe viitor va apela la minciuna findca POATE si are aceasta libertate, dar folosirea ei ii va aduce prejudicii de imagine.
Paco_ste
level 2
level 2

Mesajde Dream Catcher » Joi Ian 30, 2020 11:57 am

Paco, am înțeles de la tine că ești însurat. Sper să nu greșesc. Dacă soția ta pune cîteva kile, tu îi spui verde-n față că e o vacă?
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Vin Ian 31, 2020 11:15 am

Niciodata. Ar fi un gest necugetat si rautate fara margini sa o insult ca s-a ingrasat. Pot sa-i spun ca a mai pus ceva grasime pe ea , iar daca acest aspect ma deranjeaza, ii spun ca imi placea mai mult de ea cand era mai supla.
Nu inteleg insa ce are de-a face cu sarbatoarea craciunului acest exemplu. Eu am aratat ca ideea de a minti copilul cu o minciuna "nevinovata" face ca spiritul sa apeleze mai des si cu mai multa rautate la minciuna.
Paco_ste
level 2
level 2

Mesajde Dream Catcher » Dum Feb 02, 2020 2:13 am

Eu cred că copiii sunt mai fericiți, atunci cînd cred în basme. Zîne și unicorni.
Cum ar fi ca eu, ateu declarat, să le spun copiilor mei (pe care deocamdată nu îi am), că cei care mor, putrezesc și-i mănîncă viermii?
Tu ce zici de asta?
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Dum Feb 02, 2020 8:21 am

Dar ce ar fi sa le spui ca trupul nostru e facut din materie si cand murim se intoarce la materia initiala, insa constinta noastra va fi salvata de o entitate extraterestra ce vrea sa ne ofere viata vesnica cu conditia sa fim buni ? De ce crezi ca e necesar sa-i mintim cu tot felul de basme, care pe viitor il vor convinge ca totul e minciuna, si acest sentiment se va rasfrange si asupra credintei in existenta divinitatii ?
Copii din pacate sunt amagiti si "stricati" de parinti, de societate . Nu ai sa crezi dar mintile luminate, oamenii foarte inteligenti si in pozitii inalte au convingerea puternica in existenta divinitatii. Eu l-am auzit pana si pe isarescu amintind de existenta lui dumnezeu. Un alt filozof care cocheteaza mereu pe subiecte religioase e Andrei Plesu. In biserica adventista de ziua 7-a sunt sute de medici in Romania. In SUA exista o locatie a lor, Loma Linda. Acesti oameni nu poti numiti nici bolnavi psihici si nici mincinosi. Ei sunt convinsi de existenta entitatii divine.
Deci , ideea e sa transmiti ca parinte copiilor doar adevarul. Daca e prea mult decat poate "duce" atunci astepti. Dar pentru a deveni parinte responsabil trebuie sa fi pregatit pentru acest aspect spiritual. Daca stii ca nu poti face fata e de preferat sa nu aduci pe lume copii. Bineinteles ca in acest sens poti cere ajutorul parintilor buncilor. Insa toate acestea trebuiesc spuse cu blandete , si fara indoctrinare.La inceput doar sa le arati blandete si dragoste, cand apar intrebarile spui doar cate putin, apoi lasi curiozitatea sa-i indemne sa cerceteze. Si mereu sa le arati ca tu esti bucuros de existenta divinitatii.
Paco_ste
level 2
level 2

Mesajde Dream Catcher » Mar Feb 04, 2020 12:04 am

Eu cred că copiii se sperie de dumnezeu. Un moșulică ce stă cu ochii pe ei și le dă în cap, dacă nu sunt cuminți. Adică fac "păcate".
Prefer ca copilul meu să înțeleagă singur ce e bine și ce e rău. Nu de frică. Frica mi se pare un sentiment distructiv.
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 04, 2020 8:49 am

Copilul nu are intelegere pentru bine si rau. Sau daca ceva il face sa se simta rau si vine din partea cuiva, atunci raspunde cu rautate. Unii parinti recurg la metoda cu "dumnezeu te vede" pentru ca nu pot sta cu ochii pe ei mereu. Asa insa un copil va rationa daca ce face e bine sau nu.
Am vazut un copil de 12 ani care a sugrumat peste 100 de pui de gaini, findca dorea sa-i invete sa inoate. Deci pana la acea varsta nu avea intelegere pentru bine sau rau. Si era copil de mare cadru securist. Uneori copilul trebuie sa stie de frica, altfel risca sa comita lucruri aberante. Frica de un caine rau, frica de a trece in viteza autostrada, frica de cel rau. Daca nu are frica ajunge sa fie el malefic si sa comita cele mai mari atrocitati precum Hitler, Stalin, Pol Pot .
Frica e sentiment distructiv abia cand asupra copilului se actioneaza fara sentimentul dragostei si doar cu ura, agresiune continua, chiar de catre parinti. Un parinte are datoria sa-l invete ca unele lucruri nu trebuiesc comise. Daca nu stie asa ceva , la maturitate va deveni un Jack spintecatorul sau chiar un Schumacher pe sosele.
Paco_ste
level 2
level 2

Mesajde Dream Catcher » Joi Feb 06, 2020 1:11 pm

Hai să-ți pun altă întrebare: Tu, dacă vei avea copii, îi vei bate sau vei încerca să-i faci să înțeleagă de vorbă bună?
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Vin Feb 07, 2020 12:34 pm

A trecut pentru mine perioada optima pentru a avea copii .Insa ce trebuie sa stii, copii nu trebuiesc batuti, nu trebuie sa abuzezi, Dar sunt momente cand copilul o ia razna, apare constinta numita jigodism, ei bine aceasta constinta trebuie combatuta mereu pana cand devine adult. Lupta pentru impiedicarea formarii constintei malefice este o lupta dificila, uneori dupa gravitatea formelor de manifestare trebuie luate masura de izolare sau chiar aplicarea unor corectii corporale. Acestea sunt necesare pentru a intelege ca altii pot suferi groaznic din cauza indiferentei, ignorantei sau rautatii lui. Egoismul , lacomia, mandria, trufia, sunt comportamente anti-umane . Daca lipseste aceasta educatie sau e deficitara, pe viitor va fi un adult extrem de periculos. Ei bine, unele sarbatori duc la acest mod de manifestare chiar din faza incipienta.
Majoritatea sarbatorilor, dealtfel pagane, stimuleaza in om egoismul si dorinta de a primi, mai mult, mai intens. E aidoma drogului, pentru a simti fericire, implinire, are nevoie de cat mai multe daruri, bani, promisiuni, exaltari.
Sarbatorile adevarat crestine impiedica acest fenomen. Dar fii atent, multe din sarbatori pagane au fost redenumite si acceptate crestinesti. Din acest motiv societatea chipurile formata din 90% crestini e de fapt formata din egoisti, lacomi, fatzarnici, . . . jigodii mai mult sau mai putini periculosi. isus ii numea pe acestia "caini si porci".
Paco_ste
level 2
level 2

Mesajde Dream Catcher » Lun Feb 10, 2020 10:47 pm

Personal, nu știu dacă voi avea vreodată copii. Dar aș încerca să nu îi lovesc. Nici cu parul, nici cu vorba.
Am acum un motănel. În cheamă Maxi. De cînd s-a născut (pe 1 iunie), nu l-am bătut niciodată. Indiferent ce prostii a făcut. Ba mai mult. Le-am interzis și celorlalți membri ai familiei să dea în el.
Eu așa văd lucrurile.
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Mar Feb 11, 2020 11:52 am

Motivul pentru care unii nu recurg la pedepse, e findca inteleg gresit relatia. Ei bine, ca parinte, tutore, esti dator sa formezi in copil un caracter deosebit .Altfel risti sa iasa din "mana " ta un copil si viitor adult periculos. Pe urma te intrebi cum de au putut sa apara indivizi ca Hitler si Stalin sau Jack spintecatorul. Poate zici ca exagerez insa citesti si auzi de indivizi precum Dinca de la Caracal. Te intrebi cum de e posibil ca un adult sa ajunga sa comita atrocitati de asemenea gravitate. Se intampla findca parintii ori sunt delasatori, ori prea permisivi, si ignora educatia sanatoasa.
Cu animalele mici nu e complicat, in lumea lor daca au hrana, odihna si partener de joaca, sex, sunt cei mai docili. Omul insa ajunge sa fie o fiara greu de oprit, mai ales daca convinge si multi sa adere la ideile lui.
Societatea europeana sau lumea asa zis civilizata are exemple de persoane malefice findca in perioada pana la adult foloseste asa zis sarbatori crestine, sa atzatze , sa stimuleze spiritul egoismului si lacomiei din copii . Asta e cea mai grava forma de involutie spirituala. Vrem sa fie inteligenti insa nu acordam atentie la caracter . Partea asta e pentru mine o intristare si dezamagire a modernismului.
Paco_ste
level 2
level 2

Mesajde Dream Catcher » Sâm Feb 15, 2020 12:09 am

Nu sînt expert în psihologie și nici nu mă pretind a fi. Însă sora mea a făcut Psihologia.
Din ceea ce cunosc, copilul ajunge să copieze comportamentul deviant al părintelui agresiv.
Uite, Dianne Doubtfire (autoarea cărții "Timiditatea") susține că mult mai mari șanse de a reuși în viață are un copil care a fost înconjurat de dragoste și toleranță. Chiar îți recomand cartea că n-are multe pagini.
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Sâm Feb 15, 2020 7:35 am

Bineinteles ca un copil inconjurat cu dragoste va avea sanse mai mari din a scapa de demonii rautatii. Dar e posibil si altfel . Calea cea mai reusita e sugerata chiar de Hristos . Pacat ca Psihologia moderna nu apeleaza la aceasta metoda. Cred ca nu au intelegere a mecanismului de vindecare a constintei viciate.
Dar am o banuiala, sora ta, ca dealtfel multi altii, se foloseste de sarbatorile pagane pentru a aduce zambete in familie. Sunt convins ca nu intelege efectul toxic pentru constinta.
Paco_ste
level 2
level 2

Mesajde Dream Catcher » Mie Feb 19, 2020 3:03 pm

Ea nu este atee... :)
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Vin Feb 21, 2020 12:07 pm

Banuiesc ca e agnostic. Pentru multi "credinciosi" , e doar o usa de scapare din capcana mintii . Vreau sa spun ca un om intelectual are nevoie de plasa de siguranta prin care sa faca fata absurditatii numita viata. In opinia lor viata nu are sens decat daca incearca o legatura cu transcendentul. Le creeaza o baza solida , o motivatie puternica pentru a continua o viata intr-o lume in degringolada . Altfel drumul spre sinucidere e asigurat.
Tu stii mai bine ce spun. Multi au aceasta preocupare si doar impunerea unui scop aberant pare sa-i stabilizeze. Dragostea nu e mod de viata ci cautarea continua a misterelor ce compun viata devine scopul.
Paco_ste
level 2
level 2

Mesajde Dream Catcher » Mie Feb 26, 2020 4:57 pm

Da. Era agnostică. Dar de 2-3 ani, e creștină.
Ea spune că Crăciunul este sărbătoare satanistă.
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Dum Mar 01, 2020 10:11 am

Da. Era agnostică. Dar de 2-3 ani, e creștină.
Ea spune că Crăciunul este sărbătoare satanistă.

Ma mir ca un psiholog are astfel de exprimari. Dar ce inseamna "sarbatoare satanista" in viziunea ei ? Satanistii au ca si scop aducerea de ofrande principiilor crezului lor. Adica ei sunt convinsi ca spiritul lor evoleaza pe masura ce isi manifesta si starile negative. De exemplu lovirea unuia care nu ii sunt pe plac, sau producerea de suferinta celor slab "dotati" .
Ai incercat sa o "descosi" ? Pentru ca ai o sansa uimitoare sa afli de la cineva sincer ce anume a determinat-o sa accepte crestinismul ca o oferta buna.
Exista si persoane care trec in "barca" crestinismului doar pentru a fi agreati de societate. Am intalnit avocati hrapareti si mincinosi facand pe crestinii .
Paco_ste
level 2
level 2

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 05, 2020 4:49 pm

Sincer, despre politică și religie, evit să vorbesc cu ea. Ne înțelegem bine, nu e nicio problemă. Doar că avem opinii la ani-lumină unele de altele.
Dar tu, Paco, ai vreo rudă sau prieten ateu?
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Vin Mar 06, 2020 9:48 pm

Dream Catcher » Joi Mar 05, 2020 6:49 pm scrie:Sincer, despre politică și religie, evit să vorbesc cu ea. Ne înțelegem bine, nu e nicio problemă. Doar că avem opinii la ani-lumină unele de altele.
Dar tu, Paco, ai vreo rudă sau prieten ateu?

Imi place sa discut cu ateii . De fapt din multe motive prefer divesritatea si ideile contrare. Ma indeamna sa fiu creativ si dornic de comunicare. Pentru mine e foarte importanta comunicarea chiar in pofida divergentelor de idei. Practic, prefer sa discut cu ateii decat cu religiosii. Cei din urma au idei fixe, bineinteles ca si eu sunt printre ei, dar eu mereu mi-am facut up-date la convingeri. Bunaoara acceptasem trinitatea cu toate ca era ilogica, insa am renuntat findca divinitatea nu poate lansa o idee ilogica omului . EL doreste sa fie cunoscut de oameni. Practic omul se va schimba atunci cand iL va cunoaste . Problema e ca totul e prin credinta/intuitie, si nu prin dovezi clare .
Am rude insa nu au acelasi "apetit" pentru astfel de discutii. Majoritatea sunt oameni de slaba formatie intelectuala , si nu isi doresc sa evolueze spiritual. Discutiile lor se limiteaza doar la ce mananca, cat castiga, ce isi mai cumpara . . . nimic interesant , doar platitudini.
Paco_ste
level 2
level 2

Mesajde Dream Catcher » Joi Mar 12, 2020 3:50 pm

Se apropie Paștele.
Ce părere ai, Paco? Se spune că la mormîntul sfînt, se aprinde singură o flacără misterioasă.
Ce zici de asta?
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Joi Mar 12, 2020 6:45 pm

E o farsa a inselatorilor. Dar nu trebuie sa faci un caz din asta.
Cine umbla dupa asa ceva nu se numeste credincios ci credul.
Pentru mine minune e cand invie cineva din mormant si caruia deja trupul a intrat in putrefactie.
Simbolul sarbatorii pastelui era despre jertfirea unei fiinte neprihanite in locul unui pacatos. Pastele de azi e circ ieftin realizat de lichelele care isi zic preoti.
Paco_ste
level 2
level 2

Mesajde Dream Catcher » Sâm Mar 21, 2020 2:06 am

iisus a înviat o singură dată. Arsenie Boca de vreo 3 ori!
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Sâm Mar 21, 2020 9:24 am

Dream Catcher » Sâm Mar 21, 2020 4:06 am scrie:iisus a înviat o singură dată. Arsenie Boca de vreo 3 ori!

Crezi ca acestea vor fi subiectele prin care ateii se vor delecta ?
Paco_ste
level 2
level 2

Mesajde Dream Catcher » Mie Mar 25, 2020 6:25 pm

Sincer?
Habar n-am... :-??
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Mie Mar 25, 2020 8:45 pm

Vezi ironia din viata ateului ? E mereu predispus sa continue obiceiuri despre care spune ca sunt basme. Oare de ce ateul isi minte copii cu povesti despre mos Craciun ? De ce nu au povesti frumoase despre evolutionism, selectie naturala, lupta pentru supravietuire ? De ce astfel de subiecte nu sunt considerate bune ca momente de sarbatorire ?
Paco_ste
level 2
level 2

Mesajde Dream Catcher » Lun Mar 30, 2020 12:46 am

Simplu: Poveștile sunt mult mai frumoase decît viața reală!
Dream Catcher
administrator
administrator

Mesajde Paco_ste » Lun Mar 30, 2020 11:56 am

Dream Catcher » Lun Mar 30, 2020 2:46 am scrie:Simplu: Poveștile sunt mult mai frumoase decît viața reală!

Corect, povestile ne fac viata frumoasa. Numai ca preferam minciuna povestii decat implinirea lor . Bineinteles ca unele povesti sunt ridicole, exagerate, fanteziste. Numai ca viata omului nu trebuie imbacsita cu irealul incepand cu copilaria, pentru ca trezindu-se in fata realitatii incepe sa se scarbeasca de ea. Adultii se folosesc de naivitatea, credulitatea copiilor crezand ca le fac un bine. Insa ei nu constientizeaza ca le zdruncina din temelii credinta despre viata. La viata de adult recurg la stimulente pentru a evada din viata reala. Toate astea findca viata reala le pare urata. In realitate felul in care vede fiecare viata consta in bogatia spirituala a fiecaruia.
Paco_ste
level 2
level 2

Înapoi la General